קיבלת אבחנה של סרטן השד? מדריך פעולה צעד אחר צעד

גילוי גוש סרטני בשד מסמן התחלה של תקופה מורכבת וקשה, היא מאופיינת לעיתים בבלבול, סערת רגשות ולעיתים נחוות כטראומתית. נשים רבות מרגישות ש"הקרקע נשמטת להן מתחת לרגליים". עמותת אחת מתשע כאן בשבילך בכל שאלה, התלבטות וצורך להתייעץ!

האבחנה של סרטן השד היא תחילתו של מסע אשר יכול לכלול אחד או יותר מהטיפולים הבאים: ניתוח להסרת הגידול, כימותרפיה, הקרנות, טיפול תרופתי ומעקב רפואי. סדר הטיפולים אינו קבוע.

כמטופלת את זכאית ליחס של כבוד ולמענה לכל שאלותיך; את רשאית לקבל חוות דעת שניה ולבחור מהו הטיפול הנכון והמתאים עבורך.

מייד לאחר האבחון ולפני הניתוח

תרשים התמודדות עם סרטן השד – צעד אחר צעד

ניהול המחלה – ניהול המחלה שלך מתחיל כבר משלב האבחון. כל אישה שונה וייחודית. כך גם מאפייני הגידול שלה, מצבה הפיזי ומצבה הנפשי. מה שנכון לאשה אחת לא בהכרח נכון לאחרת. אחת הדרכים להתמודד עם התקופה הקרובה היא להכין "תיק ניהול מחלה" – תיק שבו ישמרו כל המסמכים הרפואיים: תוצאות הבדיקות, הטיפולים, סיכומי הביקורים ועוד. כדאי למסור העתקים של המסמכים ולשמור בתיק את המסמכים המקוריים. כך גם לגבי דיסקים של סריקות MRI, CT, PET-CT.

קבלת החלטות – חשוב שלא לקבל החלטות במהירות, אלא לקחת את הזמן לשקול ולחשוב. בד"כ לא מדובר במצב חירום הדורש פעולה מיידית. קיימת גם האפשרות לחוות דעת נוספת של פתולוג (להערכת הבדיקה הפתולוגית), כירורג, אונקולוג או מנתח פלסטי.

התנהלות מול קופת החולים – עם קבלת תוצאות האבחנה של סרטן השד, פני לרופא המשפחה שלך ו/או למשרד המרפאה בקופת החולים לצורך, תיאום וקבלת התחייבויות ("טופס 17") לבדיקות וטיפולים בבית החולים. כדאי לוודא שאת מוגדרת כחולה אונקולוגית במחשב קופת החולים כבר בשלב זה. כמו כן כדאי להכיר את הנפשות הפועלות בקופ"ח ולהצטייד בדרך ההתקשרות עימם, במספרי הטלפון והפקס של הסניף והמזכירוּת.
בחלק מקופות החולים יש אחות מתאמת אונקולוגית המסייעת בהתנהלות ובתיאומים מול בית החולים.

מלווה לפגישות עם הרופאים – לפגישות עם הרופאים השונים בתהליך, כדאי מאוד להביא מלווה, בראש וראשונה כדי לתמוך בך. חשיבותו גם בכך שיהיה אדם נוסף שישמע את דברי הרופא וירשום את תשובותיו, אשר לעיתים אינן מובנות בעת הביקור הראשון וחלקן נשכחות בשל ההתרגשות. המלווה יוכל בהמשך לסייע בקבלת החלטות.

מה לשאול את הרופא? –שאלות לאונקולוג, כירורג, פלסטיקאי.

אם קיימות מחלות רקע (ובכלל זה מחלות נפשיות) יש ליידע ולערב את כל הרופאים המטפלים. רצוי גם להחזיק רשימה מעודכנת של התרופות שלך. בנוסף, כדאי להגדיר מטפל שישמש מנהל/ת מחלה ויפקח גם על מצב הבריאות הכללי.

פגישה עם אונקולוג/ית – חשוב מאוד שתפגשי עם אונקולוג/ית כבר עם קבלת האבחון הפתולוגי הראשוני של הביופסיה, ולפני הניתוח, זאת בנוסף לפגישה עם כירורג/ית השד. לא בכל בית-חולים מקובל להפנות לאונקולוג כבר בשלב האבחנה אלא לאחר קבלת תוצאות הפתולוגיה של הניתוח. עמותת אחת מתשע ממליצה על יעוץ אונקולוג ותיאום בין כירורג לאונקולוג (למשל בוועדה בבית החולים לפני הטיפול) מיד לאחר האבחנה, וזאת ממספר סיבות:

 1. לאונקולוג יש הבנה רחבה של סוג הגידול, גילך, רמת הסיכון, מקרים נוספים במשפחה ולכן הוא צריך להיות שותף עיקרי בקביעת תוכנית הטיפול המתאימה עבורך.
 2. קיימות בדיקות גנומיות (בדיקות של החומר הגנטי) של הגידול (כדוגמת אונקוטסט, ממפרינט, פרוסיגנה ואנדופרדיקט) אשר מעריכות את רמת הסיכון לחזרת המחלה ויכולות לסייע בקבלת החלטות טיפוליות, ובכלל זה האם יש צורך בכימותרפיה.
 3. סוג הניתוח והטיפול המתוכנן – במידה שיש צורך בכימותרפיה חשוב לתכנן את מהלך הטיפול כך שכימותרפיה תחל תוך פרק זמן סביר (ובהקדם האפשרי לאחר החלמת הפצע הניתוחי).לעיתים יוחלט על מתן טיפול בכימותרפיה עוד טרם הניתוח ולעיתים אף ימליצו על טיפול הורמונלי לפני הניתוח כתלות במאפייני הגידול, בגודלו ובגורמים נוספים.
  ניתוח שימור שד או ניתוח כריתה מלאה של השד – על קבלת ההחלטה לניתוח משמר של השד ו/או על על כריתה מלאה שלו (ולעיתים גם כריתה של השד הבריא) משפיעים גורמים שונים, למשל: גודל הגוש ביחס לגודל השד, מיקום הגידול, רקע גנטי, מספר הגושים ועוד (ראי הרחבה על הניתוח בהמשך). יתכן ויומלץ לך לשקול טיפול להקטנת הגידול (באמצעות כימותרפיה או תרופות אחרות) עוד טרם הניתוח (טיפול נאו אדג'וונטי טרום ניתוחי). להחלטה יכולה להיות השפעה גם על סוג הניתוח. בנוסף, אם תזדקקי לטיפולי קרינה יתכן וקיימת אפשרות לקרינה תוך ניתוחית.
 4. שחזור שד – במידה שיוחלט על כריתה מלאה של השד, אם את מעוניינת בשחזור, על האונקולוג להיות מעודכן בהחלטה על שחזור מיידי או מאוחר. יש להתחשב בהשלכות טיפולי קרינה על השחזור וכדאי להתייעץ עם אונקולוג המומחה בקרינה לשד טרם החלטה; בנוסף יש לקחת בחשבון כי, משך ההחלמה מניתוח שחזור שד הוא ארוך יותר ועלול לדחות את מועד תחילת הכימותרפיה; עוד יש לקחת בחשבון גם את האפשרות כי לאחר הטיפולים, במשך כשנה, לא מומלץ לבצע שחזור.

פגישה עם פלסטיקאי (כירורג פלסטי) – צריכה להתקיים לפני הניתוח, כדי להערך מראש לניתוח משולב, במקרה הצורך. כדאי להיוועץ מראש עם פלסטיקאי לגבי האפשרויות הקיימות, המתאימות לך, בהתאם לסוג הניתוח: בניתוח כריתה מלאה לגבי שחזור שד מיידי או מאוחר ואופן השחזור; בניתוח לשימור שד – לגבי הצורך בתיקון קוסמטי לשד המנותח או ניתוח לתיקון השד הנגדי לצורך שמירה על סימטריה. זאת, תוך שקילת כל היתרונות והחסרונות של כל אפשרות. להיבטים השונים של שחזור שד.

פגישה עם גניקולוג – אם את בגיל הפריון ומעוניינת לשמר את האפשרות להרות בעתיד –חשוב להיפגש עם גניקולוג המומחה בתחום לפני התחלת הטיפולים ולבחון עמו מהן הדרכים לשימור הפוריות. האונקולוג צריך להשתתף גם בהחלטה זו, בעיקר בחולות עם גידולים הרגישים להורמונים.

יעוץ ובדיקה גנטית – אם קיימים מקרים של סרטן שד או שחלות במשפחה, (או גידולים אחרים, ובהתאם למוצא וגיל הנבדקת) – כדאי לקבל ייעוץ גנטי לפני הניתוח. ההחלטה על ביצוע בדיקה גנטית ומידת דחיפות הבדיקה צריכה גם היא להיעשות בשיתוף עם האונקולוג.

מיצוי זכויות – לאחר הפגישה עם האונקולוג מומלץ מאד לפנות לעמותת אחת מתשע לצורך סיוע במיצוי זכויות מול המוסד לביטוח לאומי, קופות החולים, ביטוחים פרטיים, מקום העבודה ועוד.

תמיכה נפשית – התמודדות עם אבחון של סרטן השד היא התמודדות ברמה האישית והמשפחתית: תופעות כמו מתח, דאגה, קשיי שינה, שינויים פיזיים ונפשיים הן מובנות ומקובלות; יתכן ותחווי מידה מסויימת של פגיעה בדימוי העצמי, דימוי הגוף והתלבטויות כיצד לשתף את הילדים והסביבה הקרובה במצב החדש.
חשוב מאד לפנות לקבלת תמיכה, לבדוק איזה סוג תמיכה מתאים עבורך.
עמותת אחת מתשע כאן בשבילך ומציעה אפשרויות שונות לתמיכה רגשית לך ולבני משפחתך.

הניתוח

נשים המאובחנות עם סרטן השד בשלב המוקדם (ללא גרורות) צריכות לעבור ניתוח להסרת הגידול. הסרת הגידול מתבצעת ע"י ניתוח משמר שד (Lumpectomy) שבו מסירים את הגידול עם שוליים נקיים סביבו ומותירים את השד. במיעוט המקרים מבוצע ניתוח בו מסירים את השד בשלמותו (Mastectomy). בנוסף תוסר בלוטת לימפה אחת (בלוטת הזקיף) או יותר, בהתאם לניתוח הנדרש לשלב המחלה. למידע מורחב על סוגי הניתוחים.

שחזור שד – ניתוח כריתת שד יכול להיות מלווה בשחזור שד מיידי באותו הניתוח (שחזור מיידי). קיימת אפשרות לבצע את השחזור בשלב מאוחר יותר (שחזור מאוחר).האפשרות הרפואית לביצוע שחזור תלויה במאפייני האשה והגידול – להרחבה על סוגי הניתוחים לשחזור שד
ההחלטה האם לבצע שחזור שד– היא שלך בלבד. יש נשים הבוחרות לבצע שחזור מיידי, יש כאלה הבוחרות לבצע שחזור מאוחר ויש כאלה הבוחרות שלא לבצע שחזור כלל.

סוג הניתוח משפיע על משך הניתוח, משך השהות בבית החולים ומשך ההחלמה. חשוב להיערך בבית מראש בהתאם לסוג הניתוח וההחלמה הנדרשים.

 • ניתוח לשימור שד (ודגימת בלוטת הזקיף) הוא קצר יותר. השהות בבית החולים לאחר הניתוח היא כ- 24-48 שעות. משך ההחלמה קצר .
 • ניתוח כריתת שד מלאה אורך מספר שעות (משך הניתוח מתארך אם מתבצע שחזור ובהתאם לסוג השחזור). במקרה זה משך השהות בבית החולים היא 3-7 ימים וההחלמה נמשכת כחודש. לאחר ניתוח כריתה מלאה תשוחררי הביתה עם נקז/ים אשר ינקזו את ההפרשות מאיזור הניתוח לפרק זמן של 10-14 ימים.
 • אם התבצע שחזור שד תצטרכי ללבוש חזיה מיוחדת (אותה יש לרכוש מראש) למספר שבועות.
 • בעת השחרור מבית החולים תקבלי הנחיות מפורטות להמשך התנהלות ובכלל זה לגבי הצורך לבצע תרגילי פיזיותרפיה.
  אם הוסרו בלוטות לימפה מבית השחי יש להתייעץ כיצד להפחית את הסיכון לבצקת ביד המנותחת. חשוב לקבל הדרכה עוד בבית החולים. במקרה של התפתחות בצקת יש לפנות לעיסוי לימפטי.

טיפולים כימותרפיים

הטיפולים הכימותרפיים ניתנים לאחר הניתוח (טיפול משלים/ טיפול אדג'וונטי) או לפניו (טיפול טרום ניתוחי/ נאו אדג'וונטי), במטרה להקטין את הסיכון לחזרת (הישנות) המחלה בשד או באזורים אחרים בגוף. כאשר הטיפול ניתן לפני הניתוח קיימת מטרה נוספת: להקטין את הגידול ולאפשר ניתוח לשימור שד.
לטיפולים הכימותרפיים השונים יש תופעות לוואי שונות. למידע נרחב על הטיפולים הכימותרפיים ועל תופעות הלוואי של הטיפולים.

לפני הטיפולים הכימותרפיים יש לבצע:

 • בדיקת רופא שיניים וטיפולי שיניים בסיסיים. הטיפולים הכימותרפים עלולים להשפיע על בריאות השיניים והחניכיים. כדאי לדעת שקיימות זכויות לטיפולי שיניים.
 • בדיקות רפואיות שונות. בנוסף, כדאי לברר עם הרופא האם יש צורך בקבלת חיסונים.
 • בדיקת נשאות של מחלות זיהומיות כמו צהבת.
 • לקבל הדרכה מפורטת איך לנהוג במצבים רפואיים אפשריים בתקופת הטיפולים (לדוגמא – במקרה של עליה בחום). הדרכה זו ניתנת במכון האונקולוגי בו ניתן הטיפול.

בדיקות דם בבית – כדאי לבדוק בקופת החולים אם קיימת אפשרות לבצע את בדיקות הדם בביתך, במהלך הטיפולים, כדי להגיע לטיפול עם תוצאות מעודכנות ולקצר משמעותית את יום הטיפולים בבית החולים.

נשירת שיער – אם הטיפול כרוך בנשירה מלאה של השיער ייתכן כי תבחרי לחבוש פאה, או להשתמש בצעיפים שונים. כדאי לשקול מראש מה מתאים עבורך.
אם החלטת לחבוש פאה – קיימים מספר סוגי פיאות: פאה בהדבקה או פאה הניתנת להסרה (כדאי לקחת בחשבון את עונות השנה). אם תרצי פאה הדומה לשיערך אפשר לשקול הכנת הפאה מראש ולשם כך כדאי לפנות למעצב הפיאות לפני הטיפול ולשקול איתו מה מתאים לך. לחילופין, אפשר לדחות את ההחלטה למועד הנשירה ולהתחדש בצבע ותסרוקת שלא היו לך בעבר. בכל מקרה הנשירה המלאה מתרחשת כשלושה שבועות לאחר הטיפול הראשון. להרחבה בנושא נשירת השיער.

בדיקת אפשרות להיעזר ברפואה משלימה להקלת הסימפטומים של הטיפולים.

טיפולי קרינה

לאחר ניתוח לשימור שד ניתנים טיפולי קרינה (רדיותרפיה) לשד המנותח במטרה להשמיד את כל תאי הסרטן המיקרוסקופיים שאולי נותרו בשד ולמזער את הסיכון להתלקחות מחודשת. הטיפול הקרינתי ניתן לאחר הניתוח (כ -4-8 שבועות לאחריו) או לאחר סיום הטיפולים הכימותרפיים. במקרים מסויימים יש אפשרות להקרנה תוך ניתוחית, טיפול בעל יתרונות רבים עבור חולות להן הוא מתאים.
גם לאחר כריתת שד מלאה קיים לפעמים הצורך בטיפול קרינתי, אשר מטרתו דומה.

מספר טיפולי הקרינה משתנה ונע לרוב בין 15-33 טיפולים. הטיפול עצמו אורך כ- 1-5 דקות.
טרם התחלת הטיפולים מתקיימת פגישת הדרכה והכנה עם האונקולוג המקרין ותעברי הדמיה (סימולציה), האורכת כחצי שעה, במהלכה נעשה תכנון הקרינה וסימון אזור ההקרנה במדוייק. להרחבה על טיפולי הקרינה.

אם נדרשות הקרנות לשד שמאל – בררי עם יחידת הקרינה בביה"ח אילו אמצעים ננקטים כדי להגן על הלב.

הטיפולים ניתנים באופן יומיומי רציף – 5 ימים בשבוע וכרוכים בהגעה יומיומית לביה"ח. בדקי האם קיימים סידורי לינה מוצעים בקרבת מקום. יתכן שתעדיפי לבחור בבית חולים קרוב לביתך. חשוב לדעת – את יכולה לבחור את ביה"ח בו תקבלי את הטיפול!

תופעות הלוואי של טיפולי הקרינה כוללות שינוי בתחושה ברקמת השד באזור הטיפול, עייפות, אודם בעור ולעיתים רחוקות כוויות באיזור המוקרן. להרחבה על תופעות הלוואי של טיפולי הקרינה וההתמודדות עמן.

במהלך הטיפולים – הימנעי משימוש בבושם, דאודורנט, משחות וקרמים באזור השד, ובכל תכשיר המכיל אלכוהול, אלא אם הומלצו על ידי הצוות המטפל.

בדיקת אפשרות להיעזר ברפואה משלימה להקלת הסימפטומים של הטיפולים.

טיפולים תרופתיים

רוב הנשים שחלו בסרטן השד יקבלו גם טיפולים תרופתיים נוספים במטרה להקטין את הסיכון להישנות המחלה. סוג הטיפול תלוי במאפייני הגידול, בגיל האשה ובגורמים רפואיים נוספים. טיפולים אלה כוללים:

 • תרופות הנקראות "תרופות הורמונליות" כאשר הן, למעשה, אנטי הורמונליות. התרופות מונעות ייצור אסטרוגן או את חשיפת התאים לאסטרוגן הקיים בגוף. תרופות אלה ניתנות בצורת כדורים ומשך הטיפול ארוך – 5-10 שנים (אם את מקבלת תרופה מסוג מעכבי ארומטז – מומלץ להתייעץ עם האונקולוג על המשמעויות לגבי צפיפות העצם).
 • "תרופות ביולוגיות" – תרופות "מכוונות מטרה" המתערבות בפעילות של התא הסרטני ומפריעות לחלוקתו וגדילתו. תרופות אלה ניתנות דרך הוריד, במכון האונקולוגי, וזמן הטיפול בהן מוגבל (כשנה). לעיתים אף תתווסף תרופה כימותרפית בכדורים למשך מספר חודשים ולעיתים ימליצו על טיפולים נוספים וחדישים.

התרופות עלולות לגרום לתופעות לוואי שונות, אך רוב הנשים לוקחות אותן וממשיכות בחייהן ללא הפרעה. קיימות אפשרויות שונות להקלה על הסימפטומים, יש לדון בכך עם האונקולוג המטפל.

בנשים צעירות יתכנו טיפולים תרופתיים שמטרתם הפסקת המחזור וכניסה לגיל המעבר (מנופאוזה). האונקולוג ישוחח עמך על הדרכים לשמירה על צפיפות העצם, הקלה על גלי חום ועוד.

"סיום הטיפולים"

בדיקות מעקב ומרשמים

 • יש לבצע בדיקות מעקב באופן שגרתי אצל הכירורג והאונקולוג לאחר הסיום הטיפולים הכימותרפיים וההקרנות. בנוסף ידרשו בדיקות הדמייה שונות, בעיקר של השד.
 • לקבלת מרשמים לתרופות השונות – יש לפנות לרופא המשפחה עם המלצה מהאונקולוג.
 • חשוב לשמור על עקרונות אורח החיים הבריא- למידע מורחב על אורח חיים בריא.
 • אם את נוטלת תרופות – יש להיות במעקב רפואי בנושא צפיפות העצם.

שחזור שד מאוחר

 • יש מצבים רפואיים, המאפשרים שחזור שד מאוחר בלבד או שיש נשים המחליטות על שחזור השד רק בסיום הטיפולים הכימותרפיים וטיפולי הקרינה.
 • לפעמים נדרשים טיפולי השלמה לשחזור השד: שחזור פטמה ועטרה, הזרקות שומן ותיקונים לשינוי מבנה השד.
  אצל נשים אשר עברו כריתה חלקית נוצר לעיתים צורך בתיקוני עיוותים ע"י הזרקת שומן או בטכניקות אחרות. בכל המצבים שהוזכרו יש להיות בקשר עם הכירורג הפלסטי ומנתח השד. ניתן לקבל הפניה מרופא המשפחה והתחייבות מקופת החולים.
 • אם נתקלת בקשיים במיצוי הזכויות שלך – תוכלי לפנות לעמותת אחת מתשע לסיוע בטלפון: 03-6021717. נשמח לעזור!

"היום שאחרי"

גם כשהתקופה הקשה כבר מאחורייך ואת רוצה לחזור לשגרה, לפעמים את מגלה שהדבר לא כל כך פשוט; עולות דאגות וחרדות, הגוף השתנה והנפש עברה טלטלה קשה. בדיוק בזמן הזה, אנחנו מציעות לך לפנות לעמותת אחת מתשע ולהיעזר במערך הטיפול והתמיכה הנפשית שלנו – גם "ביום שאחרי", אנחנו כאן עבורך!

עודכן באפריל 2018

לתרשים התמודדות עם סרטן השד – צעד אחר צעד

Share

קיבלת אבחנה של סרטן השד? מדריך פעולה צעד אחר צעד