טיפולים כימותרפיים

מהי כימותרפיה 

למי ניתנת כימותרפיה ובדיקות מסייעות בקבלת החלטה האם דרושה כימותרפיה

כיצד ניתנים הטיפולים הכימותרפיים

משך הטיפול

כיצד פועלת הכימותרפיה, שילובי התרופות

כימותרפיה לטיפול בגרורות

תופעות לוואי של הכימותרפיה

התמודדות רגשית 


למידע על כל אחת מהתרופות הכימותרפיות

 

מהי כימותרפיה

כימותרפיה, או טיפולים כימותרפיים, הן תרופות אנטי-סרטניות (cytotoxic) שמטרתן להרוס את התאים הסרטניים. הטיפולים הכימותרפיים הם טיפול סיסטמי היות וכל הגוף נחשף לתרופות הניתנות. קיימות תרופות רבות בהן משתמשים בטיפולים כימותרפיים וצורת מתן הטיפולים והרכבי התרופות משתנים מחולה לחולה לפי מאפייני המחלה, השלב והדירוג ועוד.

למי ניתנת כימותרפיה 

ההחלטה לגבי מתן טיפול כימותרפי נובעת ממצבך האישי, גילך ומאפיינים שונים של הגידול ובבכלל זה סוג הגידול, גודלו, האם הגידול התפשט  לבלוטות הלימפה בבית השחי (nodes), מהירות התחלקות תאי הגידול ומאפיינים נוספים. 

בסרטן שד רגיש להורמונים (ושלילי ל – HER2) קיימות בדיקות גנומיות: אונקוטייפ, ממהפרינט, פרוסיגנה, אנדופרדיקט,  שנעשות על רקמת הגידול שהוצאה בניתוח, ומצביעות על מדד הסיכון להישנות המחלה (חזרת המחלה) והן מהוות כלי מסייע בידי האונקולוג/ית בהחלטה על הצורך בכימותרפיה. הבדיקות נעשות (לרוב) כאשר הגידול לא התפשט או התפשט עד ל- 3 בלוטות לימפה.

כימותרפיה יכולה להינתן לפני ניתוח – טיפול נאו אדג'וונטי ו/או לאחר הניתוח – טיפול אדג'וונטי בסרטן שד ראשוני. כימותרפיה יכולה להינתן גם  במקרים מסוימים בסרטן שד גרורתי לשם האטת   ההתפשטות ולהקלת הכאבים (טיפול פליאטיבי).

כימותרפיה כטיפול אדג'וונטי

כימותרפיה הניתנת בנוסף לניתוח ו/או להקרנות (רדיותרפיה), נקראת  Adjuvant chemotherapy (טיפול משלים, אדג'ובנטי) . ברוב המקרים ניתנת הכימותרפיה לאחר הניתוח ולפני ההקרנות, למרות שגם כאן יכולים להיות שינויים בהתאם למצבך. בדרך כלל מתחילים בטיפול כימותרפי כשבועיים עד ארבעה שבועות לאחר הניתוח, על מנת לאפשר לגוף להתאושש. מחקר משנת 2019 הראה כי קיימת חשיבות להתחלת הטיפול הכימותרפי עד 120 יום מזמן האבחנה.

טיפול כימותרפיה נאו-אדג'וונטי

במקרים מסוימים ניתנת כימותרפיה לפני הניתוח, וטיפול זה נקרא "כימותרפיה ראשונית" או טיפול נאו-אדג'ובנטי Neoadjuvant. המטרה היא לכווץ את הגידול או לעצור את התפשטותו במידה והוא מראה סימני התפשטות מהירה בטרם ההתערבות הכירורגית. מתפקידו של הרופא המטפל להסביר לך את הסיבות להחלטה על מתן כימותרפיה ראשונית.

כיצד ניתנים הטיפולים הכימותרפיים 

בדרך כלל, לטיפול בסרטן השד מוחדרות התרופות לווריד על ידי אינפוזיה או על ידי זריקה ליד או לזרוע, או ניתנות ככדור או כמוסה דרך הפה. 

כימותרפיה דרך הווריד בזרוע
התרופה ניתנת על ידי החדרת צינורית דקה  לתוך הווריד. כאשר תרופה ניתנת באמצעות עירוי חשוב לדווח מיד לאחות או לרופא אם את חשה כאב או צריבה במהלך הטיפול. דליפת החומר אל מחוץ לווריד עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לרקמות. אין זה אומר שבכל מקרה שתחושות אלו קיימות – יש בעיה, אך יש לבדוק זאת מיידית. אל תהססי לקרוא לרופא או לאחות גם אם הבעיה נראית לך שולית. 

מתן כימותרפיה דרך וריד מרכזי/ צנתר מרכזי

לעיתים כאשר יש קושי במציאת וריד בזרוע או כאשר יש צורך בטיפול כימותרפי ממושך נדרשת החדרת צנתר לווריד מרכזי. פעולה שמתבצעת בחדר צנתורים בהרדמה מקומית לרוב, ע"י רופא מומחה. הצנתר נשאר בגוף למשך כל תקופת הטיפולים ומאפשר החדרת העירוי בצורה קלה.

פורט (Port A Cath)

פורט היא צנתר המוחדר מתחת לעור באזור החזה ומחובר לווריד מרכזי. פתח הפורט מצוי מתחת לעור ואינו חשוף. כאשר ניתן עירוי הוא מתבצע באמצעות מחט המוחדרת לפורט. הפורט משמש גם ללקיחת דם לצרכי בדיקות.

קו היקמן (Hickman Line) 
לעיתים רחוקות משתמשים בשיטה זו. קו היקמן הוא צנתר תוך ורידי  הנשאר בגוף במשך כל תקופת הטיפול. הצנתר מוחדר לווריד מרכזי באיזור החזה באותו מקום בו מוחדר הפורט, אך קצה הצנתר יוצא באמצעות צינוריות דקות מן העור החוצה. כאשר ניתן עירוי או נדרשת בדיקת דם ניתן לחבר לצינורית הבולטת מן הצנתר ללא צורך בדקירת העור.החדרת קו היקמן יכולה להתבצע בהרדמה מקומית או כללית.
יש צורך לשמור את פתח היציאה נקי על מנת למנוע סכנת זיהומים. הסברים כיצד לעשות זאת יינתנו לך על ידי האחיות המטפלות.

משך הטיפול הכימותרפי 

כימותרפיה לטיפול בסרטן השד ניתנת בדרך כלל כסדרת טיפולים קורסים, (courses) לאורך תקופה של ארבעה עד שישה חדשים, במרווחים של בין שבוע לעד שלושה שבועות (בהתאם לסוג הכימותרפיה). פרק הזמן בין הטיפולים מיועד לאפשר לגוף להתאושש מתופעות לוואי קצרות טווח. בדרך כלל ניתן הטיפול במסגרת טיפול יום בבית חולים, כך שניתן לחזור הביתה בו ביום. משך כל טיפול הינו מספר שעות (הטיפול הראשון הוא ממושך יותר – כיוון שניתן לאט יותר ובהשגחה צמודה יותר).

כיצד פועלת הכימותרפיה ומהם שילובי התרופות 

תאי סרטן מתרבים על ידי חלוקה בלתי סדירה ובלתי ניתנת לשליטה. הכימותרפיה משמידה את התאים הסרטניים על ידי התערבות ביכולתם להתחלק ולגדול. התרופות בהן משתמשים בטיפול כימותרפי משפיעות בשלבים שונים של חיי התא, על כן נוקטים בטיפול רב-תרופתי משולב כדי להבטיח את השמדת התאים הסרטניים. מחזורים חוזרים של טיפולים יבטיחו שגם תאים שהצליחו להתחמק יושמדו בטיפול החוזר. התרופות הכימותרפיות בהן משתמשים בדרך כלל בטיפולים בסרטן השד פועלות כולן על אותו עקרון – התערבות ב-DNA במטרה להשמיד את תאי הגידול המתפשטים במהירות.

בין התרופות:

אברקסאןאדריאמיצין, דוקסיל טקסוטרטקסול,  ציטוקסןקסלודה

רוב השילובים כוללים תרופה מאחת או משתי קבוצות של תרופות:

האנתראציקלינים – פוגעים בחומר הגנטי של התאים הסרטניים. לדוגמא: אדריאמיצין, אפירוביצין. 
הטקסנים – מתערבים באופן ההתחלקות של התאים הסרטניים. כדוגמת טקסול, טקסוטר, אברקסאן. 

דוגמאות לשילובי תרופות נפוצים לטיפול בסרטן השד:

  • AC  אדריאמיצין וציטוקסן/ ציקלופוסמיד
  • AC-T+ אדריאמיצין וציטוקסן +טקסול
  • TC – טקסוטר וציקלופוספמיד
  • ACTHP – אדריאמיצין וציטוקסן/ ציקלופוסמיד + טקסול +הרצפין ופרגטה (הרצפטין ופרגטה הן תרופות ביולוגיות)

תופעות הלוואי של התרופות דומות, יחד עם זאת קיימים הבדלים ביניהן. האדריאמיצין הנחשבת לתרופה החזקה ביותר עלולה לעתים לגרום לפגיעה בלב. התרופה גורמת גם לנשירה מלאה של השיער, יותר מתרופות כימותרפיות אחרות. התרופה החדשה דוקסיל מכילה את אותו חומר שמכילה האדריאמיצין אך בצורה פחות רעילה. 

   

תופעות הלוואי של הכימותרפיה 

כתוצאה מפעולת התרופות הכימותרפיות, גם תאים בריאים מושפעים מהטיפול, דבר העלול ליצור תופעות לוואי ולפגוע במערכת החיסונית. מטרת הטיפול היא לתת מינון כזה שיהרוס את תאי הסרטן בעוד שהנזק לתאים הבריאים יהיה מינימלי. התאים הבריאים מסוגלים לשקם את עצמם במהירות ועל כן תופעות הלוואי הן  לרוב זמניות.

התגובות לטיפולים כימותרפיים משתנות מחולה לחולה גם כאשר המינון הניתן זהה. ישנן חולות הסובלות מתופעות לוואי שוליות ומסוגלות להמשיך בפעילות רגילה בעוד אחרות סובלות מהפרעות בדרגות שונות המקשות על מהלך חייהם התקין. התופעות הרווחות ביותר הן עייפות רבה, בחילות, הקאות, שלשולים, ירידה בספירות תאי הדם, נוירופתיה (נימלול בקצות אצבעות הידיים והרגליים) פצעים בפה ונשירת שיער. לעתים יכולה להיות פגיעה גם במח העצם. חשוב לדווח לצוות המטפל על תופעות הלוואי ובמקרים רבים ניתן להקל על תופעות אלו.

חבישת כובע קרח וכפפות קרח במהלך הטיפול מוצעת לפעמים כאמצעי להפחתת נשירת השיער וכאמצעי למניעת נוירופתיה אולם .  יעילות אמצעים אלו אינה ברורה. ברוב בתי החולים אין את הציוד הנ"ל ויש מרכזים אונקולוגיים שאף מתנגדים לאמצעים אלו. בררי את הנושא עם הצוות הרפואי המטפל בך..

במידה שאת חווה תופעות לוואי קשות יש לעדכן את הצוות המטפל.
קופת חולים כללית מפעילה מחוץ לשעות הפעילות של השירותים הרפואיים, בשעות הערב, הלילה, שבתות וחגים,   מוקד טלפוני לחולים אונקולוגיים ובני משפחותיהם, המציע יעוץ אחיות אונקולוגיות בנושאים הקשורים לפרוטוקול הטיפול ולתופעות הלוואי. 
לפניה למוקד: *9585

זריקות לעידוד יצירת תאי דם
ברוב המקרים במסגרת הטיפולים הכימותרפיים משולבות תרופות שמטרתן לעודד ייצור תאי דם במח העצם זאת בשל פגיעה הנגרמת מפעולת הכימותרפיה

ניופוגן (Neupogen, Filgrastim, G-CSF) וניולסטים (Neulastim)  – ניתנות בזריקה 24-72 שעות לאחר הטיפול הכימותרפי. תופעות הלוואי של התרופה: לעיתים נגרמים כאבים בעצמות (הנמשכים עד מספר ימים)  וגירוי באזור הזריקה, תופעות שנעלמות לאחר סיום הטיפולים.

כימותרפיה לטיפול בגרורות

טיפול כימותרפי מקובל גם במקרים של סרטן גרורתי מפושט. התוויית הטיפול מותאמת לכל חולה בנפרד,  בהתאם למיקום הגרורות, סוג הגידול ועוד. בדרך כלל כאשר תרופה או טיפול משולב מסוימים מוכיחים את יעילותם הם נמשכים כל עוד הם מראים יעילות.

פוריות

טיפול כימותרפי עלול לפגוע בתהליך היווצרות הביציות ובכך לפגוע בפוריות האישה. אם את נמצאת בגיל הפוריות זהו שיקול שיש לקחת בחשבון בעת קבלת ההחלטה על מתן הטיפול. אצל חלק מהנשים עשויות להיות הפרעות בהופעת המחזור החודשי עד להפסקתו הזמנית. למרות זאת כדי למנוע הריון יש  להשתמש באמצעי מניעה (אין להסתמך על אי הופעת המחזור).
התגובה תלויה בסוג התרופה הניתנת ובמינונה, וכן בגיל החולה (נשים מתחת לגיל 40 צפויות לחידוש המחזור החודשי עם תום הטיפול יותר מנשים מעל לגיל זה). גם בנושא זה רצוי שתתייעצי עם הצוות המטפל לפני קבלת ההחלטה על הטיפול. להרחבה בנושא פריון.

השימוש באמצעי מניעה

אפשר לקיים חיי מין רגילים במהלך קבלת טיפול כימותרפי פרט ליומיים שלאחר הטיפול (בהם הכימותרפיה עדייןמופרשת בהפרשות הגוף). יש להימנע  מכניסה להריון. למרות שסדירות המחזור החודשי עלולה להיפגע חשוב להיעזר באמצעי מניעה שלא על בסיס הורמונאלי (ניתן להשתמש בקונדומים, התקן תוך רחמי לא הורמונאלי). 

האם אוכל לקחת תרופות אחרות 

חשוב ביותר שתיידעי את הצוות המטפל בך לגבי תרופות נוספות שאת נוהגת לקחת, כולל ויטמינים ותוספי מזון הנמכרים ללא מרשם רופא. 

האם אפשר לנסוע לחופשה

יציאה לחופשה צריכה להיות מתואמת עם הצוות המטפל ובהתאם ללוח הזמנים של הטיפולים.

התמודדות רגשית עם טיפולי הכימותרפיה

הידיעה שאת צפויה לעבור טיפול כימותרפי עלולה להכניס אותך ואת הקרובים לך למערבולת רגשית. יש חולות החשות בטחון מתוך ידיעה שעושים עבורן את כל מה שניתן, אך יש כאלו החשות חרדה עמוקה הנובעת בעיקר מתפישה מוטעית שטיפול כימותרפי ניתן כאשר הסרטן מפושט יותר והמצב חמור. צריך לזכור שכימותרפיה ניתנת פעמים רבות כתוספת להתערבות כירורגית או להקרנות, גם במקרים שאין הוכחה להתפשטות הסרטן. 

ברוב המקרים החרדה נובעת מהחשש מפני הבלתי נודע. יש לשער כי ככל שתדעי יותר על הטיפול המוצע יהיה לך יותר קל להתמודד עם מה שיבוא. תוכלי גם להיעזר בטכניקות השונות של הרפואה המשלימה לשם כך, אך זכרי שתמיד להיוועץ בצוות המטפל כדי להבטיח שלא תהיה התנגשות עם הטיפול הכימותרפי. 

בכל שלב במהלך הטיפול חשוב שתזכרי גם כי מצבי העייפות, מצב הרוח הירוד, והרגישות הגבוהה הם חלק מהתהליך, וכי האנשים הקרובים לך, אנשי המקצוע למיניהם המטפלים בך ומנגנוני התמיכה השונים רוצים כולם לעזור. ככל שתהיי פתוחה לקבל עזרה ותשתפי את האחרים בתחושותיך ורגשותיך יכולתם לתמוך ולסייע תהיה טובה יותר.

דמיון מודרך

מצורפת הקלטת דמיון מודרך שתסייע לך במהלך הטיפולים הכימותרפיים שד"ר יפעת וינשטיין-זהר ביקשה להעניק מתנה לנשים שמתמודדות עם סרטן השד.

אנחנו כאן עבורך לכל שאלה או התייעצות או שיחה קרובה.  

 

 

*למען הסר ספק, תוכן ההקלטות וטיבן אינם באחריות העמותה, והן אינן מהוות תחליף לייעוץ או טיפול רגשי.

 

 

בכל שלב עמותת אחת מתשע נמצאת פה עבורך- את מוזמנת לפנות אלינו בטל' 1-800-363-400 או בדוא"ל callus@onein9.org.il

עודכן לאחרונה במרץ 2022

Share

טיפולים כימותרפיים

דילוג לתוכן