מחקר: תרופה אימונותרפית מסייעת לנשים עם סרטן שד גרורתי מסוג טריפל נגטיב

מחקר חדש הצביע על טיפול אפשרי חדש לנשים עם סרטן שד גרורתי מסוג טריפל נגטיב (TNBC): הוספת התרופה האימונותרפית טיסנטריק (Atezolizumab/Tecentriq) לכימותרפיה מסייעת בעצירת התקדמות המחלה ובהישרדות הכוללת (הארכת משך תוחלת החיים).

המחקר – IMpassion130, שהוצג בכנס ESMO  במינכן (אוקטובר 2018) ופורסם במקביל בכתב העת  New England Journal of Medicine הוא מחקר פאזה 3 שכלל 902 נשים, אשר חלו בסרטן שד גרורתי מסוג טריפל נגטיב.
הנשים חולקו לשתי קבוצות באופן רנדומלי: קבוצה אחת קיבלה כימותרפיה מסוג אברקסן +ואת התרופה האימונותרפית (תרופה המעודדת את מערכת החיסון להילחם בגידול) טיסנטריק, והקבוצה השניה קיבלה אברקסן + פלסבו. תקופת המעקב החציונית אחר הנשים היתה 12.9 חודשים.

תוצאות המחקר הראו כי חל שיפור במשך הזמן ללא התקדמות המחלה בקבוצה שקיבלה טיסטנטריק לעומת הקבוצה שקיבלה פלסבו: 7.2 לעומת 5.5 חודשים. משך ההישרדות הכוללת עלה בקבוצה שלקחה את התרופה ל – 21.3 חודשים לעומת 17.6 בקבוצה שלקחה את הפלסבו.

בנוסף, המחקר הראה שבתת קבוצה של נשים שהגידול שלהן מראה ביטוי לחלבון PD-L1  קיים אפילו יתרון גבוה יותר לשימוש בתרופה: משך הזמן ללא התקדמות המחלה בקרב הנשים שקיבלו את התרופה עמד על 7.5 חודשים לעומת 5 חודשים בקבוצת הפלסבו. בהישרדות הכוללת הפער היה משמעותי אף יותר: בקבוצה שקיבלה טיסנטריק משך ההישרדות הכוללת עמדה על 25 חודשים לעומת 15.5 חודשים בקבוצה שקיבלה פלסבו.

טסנטריק רשומה בישראל עבור סרטן שלפוחית השתן וסרטן הריאה אך עדיין לא להתוויה של סרטן השד.
יש אפשרות לרכוש את התרופה באופן פרטי (באמצעות טופס 29 ג').
במרץ 2019 אישר ה-FDA (מינהל התרופות והמזון של ארה"ב) את טסנטריק לטיפול במקרים של סרטן שד גרורתי מסוג טריפל נגטיב (בשילוב עם אברקסן) בנשים שהגידול שלהן מבטא את החלבון PD-L1.

קיים מחקר קליני פעיל בישראל אשר בודק את היעילות והבטיחות של התרופה טיסנטריק (Atezolizumab/Tecentriq)  עבור נשים עם סרטן שד גרורתי מסוג טריפל נגטיב המגייס נשים להשתתפות במחקר. לפרטים על ההשתתפות במחקר

 

מקורות:

Medpage Today

New England Journal of Medicine

ה-FDA

הודעת חברת התרופות רוש.

 

עודכן: מרץ 2018

Share

מחקר: תרופה אימונותרפית מסייעת לנשים עם סרטן שד גרורתי מסוג טריפל נגטיב

שינוי גודל גופנים
ניגודיות