הטיפול בסרטן שד שלילי לשלושת הסמנים – טריפל נגטיב

סרטן שד שלילי לשלושת הסמנים (טריפל נגטיב, Triple Negative, TNBC) פירושו מצב בו התאים הסרטניים של הגידול אינם מבטאים קולטנים לאסטרוגן ולפרוגסטרון וכן אינם מבטאים כמות מוגברת של החלבון HER2. כ-10-20% מכלל מקרי סרטן השד הם שליליים לשלושת הסמנים.

סרטן שד שלילי לשלושת הסמנים נוטה להיות אגרסיבי בהשוואה לסוגים אחרים של סרטן שד מבחינת הסיכון להתפשטות ולחזרת המחלה, והדירוג ההיסטולוגי של הגידול. הוא מאופיין בקצב חלוקה גבוה של התאים, גיל צעיר של חולות (מתחת לגיל 50), קשר למוטציה בגן BRCA1, מעורבות בלוטות לימפה, רוב מקרי החזרה של המחלה מתרחשים תוך שלוש שנים, בתום שלוש שנים יורד הסיכון לחזרת המחלה.

הטיפול בסוג זה של סרטן השד הוא בעיקרו כימותרפיה, הניתנת בסרטן שד מוקדם או גרורתי. החידושים בטיפולים הכימותרפיים בשנים האחרונות מעודדים לגבי יכולת הטיפול בסרטן שלילי לשלושת הסמנים. בין השאר, טיפולים בטקסול או טקסוטר הוכחו כיעילים; טיפול טרום-ניתוחי בתרופות מסוג פלטינום – ציספלטין או קרבופלטין – הראה יעילות בקרב חולות טריפל נגטיב שהן נשאיות BRCA1.

תרופות אנטי הורמונאליות או הרספטין אינן מתאימות לטיפול בסוג זה של סרטן השד. יחד עם זאת, יש לזכור שהעובדה שהגידול שלילי ל-HER2 אינה מהווה בעיה, אלא משמעותה רק שהאישה אינה יכולה לקבל את הטיפול בהרספטין (גידולים חיוביים ל-HER2 הם בדרך כלל אגרסיביים יותר מאחרים, אלא שהטיפול בהרספטין מוריד את רמת הסיכון).

לאחרונה נבדקת היעילות של שילוב תרופות ביולוגיות חדשות בטיפול, וסוג זה של סרטן עומד במרכזו של מאמץ מחקרי בלתי מבוטל למציאת טיפולים נוספים. לפרטים על ניסויים קליניים.

לעדכונים על הטיפול בטריפל נגטיב מיום העיון של אחת מתשע ואיכילוב 2015.

בין המקורות

breastcancer.org – triple negative

dr. susan love – triple negative

לאתר על סרטן שד שלילי לשלושת הסמנים, הכולל מידע, פורום ועוד (אנגלית):
Triple Negative Breast Cancer Foundation

עודכן במאי 2015

Share

הטיפול בסרטן שד שלילי לשלושת הסמנים – טריפל נגטיב

שינוי גודל גופנים
ניגודיות