הטיפול בסרטן שד שלילי לשלושת הסמנים – טריפל נגטיב

סרטן שד שלילי לשלושת הסמנים (טריפל נגטיב, Triple Negative, TNBC) פירושו מצב בו התאים הסרטניים של הגידול אינם מבטאים קולטנים לאסטרוגן ולפרוגסטרון וכן אינם מבטאים כמות מוגברת של החלבון HER2. כ-10-20% מכלל מקרי סרטן השד הם שליליים לשלושת הסמנים.

סרטן שד שלילי לשלושת הסמנים נוטה להיות אגרסיבי בהשוואה לסוגים אחרים של סרטן שד מבחינת הסיכון להתפשטות ולחזרת המחלה, והדירוג ההיסטולוגי של הגידול. הוא מאופיין בקצב חלוקה גבוה של התאים, גיל צעיר של חולות (מתחת לגיל 50), קשר למוטציה בגן BRCA1, מעורבות בלוטות לימפה, רוב מקרי החזרה של המחלה מתרחשים תוך שלוש שנים, בתום שלוש שנים יורד הסיכון לחזרת המחלה.

הטיפול בסוג זה של סרטן השד הוא בעיקרו כימותרפיה, הניתנת בסרטן שד מוקדם או גרורתי. החידושים בטיפולים הכימותרפיים בשנים האחרונות מעודדים לגבי יכולת הטיפול בסרטן שלילי לשלושת הסמנים. בין השאר, טיפולים בטקסול או טקסוטר הוכחו כיעילים; טיפול טרום-ניתוחי בתרופות מסוג פלטינום – ציספלטין או קרבופלטין – הראה יעילות בקרב חולות טריפל נגטיב שהן נשאיות BRCA1.

בכנס ESMO 2019  הוצגו תוצאות הביניים של מחקר KEYNOTE-522 לפיהן הוספת התרופה קיטרודה – טיפול אימונותרפי לכימותרפיה בטיפול נאואדג'וונטי (טיפול טרום ניתוחי) לנשים שחלו בסרטן שד מסוג טריפל נגטיב הובילה לעלייה בתגובה הפתולוגית המלאה (כלומר לא נותרו שאריות גידול בתאי השד ובבלוטות הלימפה בזמן הניתוח). החוקרים מציינים כי הוספת האימונותרפייה לטיפול עשוייה להוביל  להפחתה בשיעורי חזרת המחלה ולהגדלה של שיעור החולות שנרפאות מהמחלה להרחבה על המחקר.

תרופות אנטי הורמונאליות או הרצפטין אינן מתאימות לטיפול בסוג זה של סרטן השד.
נבדקת היעילות של שילוב תרופות ביולוגיות חדשות בטיפול, וסוג זה של סרטן עומד במרכזו של מאמץ מחקרי בלתי מבוטל למציאת טיפולים נוספים. לפרטים על ניסויים קליניים.

למידע על הטיפול בטריפל נגטיב במיום העיון של אחת מתשע ואיכילוב בשנת 2015

בין המקורות

breastcancer.org – triple negative

dr. susan love – triple negative

לאתר על סרטן שד שלילי לשלושת הסמנים, הכולל מידע, פורום ועוד (אנגלית):
Triple Negative Breast Cancer Foundation

אתר ESMO  -הודעה לעיתונות

עודכן  אוגוסט 2020

Share

הטיפול בסרטן שד שלילי לשלושת הסמנים – טריפל נגטיב

דילוג לתוכן