טיפולים פליאטיביים להקלת תסמיני המחלה

מהו טיפול פליאטיבי

הטיפול הפליאטיבי (Palliative Care) מתמקד באיכות החיים של החולה ומשפחתה. טיפול זה מיועד להקל את התסמינים (הסימפטומים) הפיזיים והפסיכולוגיים השונים הנובעים ממחלת הסרטן, אך אינו יכול לרפא את המחלה. הטיפול הפליאטיבי מקל על החולה בהתמודדות עם תופעות כגון: כאב, קשיי נשימה, אובדן תיאבון והפחתה במשקל, עייפות וחולשה, בעיות שינה, דיכאון וחרדה, בלבול ועוד.

האיגוד האירופי לאונקולוגיה רפואית ESMO מבחין בין טיפול תומך לטיפול פליאטיבי. הטיפול התומך מכוון לשפר את התפקוד והנוחות של החולה ומשפחתה לאורך כל שלבי המחלה; הטיפול הפליאטיבי הופך למוקד הטיפול העיקרי כאשר המחלה מוגדרת כמתקדמת והריפוי אינו אפשרי.

הטיפול הפליאטיבי בחולה דורש ידע ושיתוף רב-תחומי, ומרוכז על-ידי האונקולוג/ית. בשלבים מתקדמים של המחלה משתלבים בו גם טיפול סיעודי ורפואי בקהילה. טיפול פליאטיבי יכול להינתן בבית החולה או בבתי חולים, בהוספיס ובהוספיס בית.

ניסיון העבר מלמד כי טיפול פליאטיבי מתמחה משפר את רמת הטיפול ומקל על התסמינים, משפר את שביעות רצון המטופלת ובני המשפחה ומאפשר לחולה לבחור את המקום בו היא מעדיפה לקבל את הטיפול.

לטיפול הפליאטיבי מספר היבטים: טיפולים כימותרפיים, הקרנות, וטיפולים הורמונאליים מיועדים להקטין את הגידול ובכך להפחית את עוצמת התסמינים ולהקל על החולה, ואף לסייע בהארכת החיים. מתן טיפול כזה כרוך בשקילת המאזן בין התועלת למטופלת לבין הסבל שנגרם על ידי תופעות הלוואי של התרופות.

הטיפול בכאב

אחד התסמינים הבולטים בפגיעה באיכות החיים הוא הכאב. אליו נלווים לא פעם חרדה, דיכאון, הגבלה בתנועה וחוסר יכולת לתפקד. הטיפול הפליאטיבי מתמקד בהפחתת העוצמה של הכאב בשיטות שונות תוך ניסיון לשמור על ערנות החולה וצמצום תופעות הלוואי ככל האפשר. האמצעים להתמודדות עם הכאב כוללים טיפול תרופתי מגוון כמו גם אמצעים מתחום הרפואה המשלימה. כמו כן טיפול באמצעות קנאביס רפואי.

הטיפול בקשיי נשימה

קוצר נשימה הינו תופעה נפוצה בקרב החולים בסרטן מתקדם. האמצעים להקלת התופעה כוללים טיפולים תרופתיים, פיזיותרפיה, לימוד טכניקות נשימה, מתן חמצן ותרופות אופיואידיות.

הטיפול בבעיות במערכת העיכול

תסמינים שונים הקשורים במערכת העיכול הם נפוצים בקרב חולי סרטן, ועלולים לפגוע באופן משמעותי באיכות חייהם. בין התופעות – אנורקסיה, יובש ופצעים בפה, קשיי בליעה, בחילות והקאות, שלשולים, עצירות. התופעות נגרמות כתוצאה מהמחלה עצמה, מהטיפולים או ממצבים נלווים.
למידע על הדרכים להתמודדות.

טיפול סוציו-פסיכולוגי

בנוסף לטיפול בסימפטומים הפיזיים מתמקד הטיפול הפליאטיבי גם בצרכים הנפשיים והרוחניים של החולה וביחסיה עם הסובבים אותה. במקרים רבים כולל הטיפול הסוציופסיכולוגי גם טיפול במשפחת החולה, יחד איתה או בנפרד. היבט נוסף הוא הטיפול המיני – טיפול המתמקד בהשלכות המחלה על המיניות ודימוי הגוף.

שילוב הרפואה המשלימה בטיפול

לצד טיפולי הרפואה הקונבנציונלית ניתן לסייע לחולה גם באמצעים מתחום הרפואה המשלימה, כגון טכניקות לשליטה במתח ובמצבי דחק, שיטות להרפיה לשחרור שרירים ולהקלה על הכאב (דמיון מודרך, יוגה, מדיטציה, עיסוי, תרפיה באמנויות ועוד) ושינויים בתחום התזונה.
להרחבה בנושא.

 

Share

טיפולים פליאטיביים להקלת תסמיני המחלה

דילוג לתוכן