מחקר: אנהרטו הראתה יעילות בטיפול בנשים עם סרטן שד גרורתי עם מאפיינים מסויימים

מחקר הראה על הארכה של תוחלת החיים בשימוש בתרופה אנהרטו (trastuzumab deruxtecan/ENHERTU)  עבור נשים עם סרטן שד גרורתי עם ביטוי נמוך ל-  HER2 (ידוע גם כ- HER2-Low) .  גידולים אלו סווגו עד כה כ – HER2 שלילי. ההערכה של מחקרים קודמים היא שכ – 55-60% מבין הגידולים שסווגו כ –  HER2 שלילי הם  למעשה גידולים עם ביטוי נמוך של HER2.
רוב הנשים שנכללו במחקר הנוכחי היו נשים עם סרטן שד גרורתי שהוא גם חיובי להורמונים (סרטן שד גרורתי הורמונלי) וביטוי נמוך ל -HER2. הן הוכללו במחקר לאחר שפיתחו עמידות לטיפול האנדוקריני (הטיפול ההורמונלי) והחלו לקבל טיפול כימותרפי.

על המחקר
המחקר DESTINY-Breast04, מחקר פאזה 3 שהוצג בכנס ASCO 2022  ופורסם בכתב העת The New England Journal of Medicine כלל 577 נשים עם סרטן שד גרורתי  עם ביטוי נמוך של HER2 (שהוגדר במחקר כ  +IHS 1 או כ +IHS 2 עם ביטוי שלילי בבדיקת in situ hybridization), מתוכן 494 (88.7%) נשים שהגידולים מבטאים רגישות להורמונים (סרטן שד גרורתי הורמונלי) ו – 63 (11.3%) נשים ללא גידול רגיש להורמונים (גידולים שנחשבו עד המחקר כטריפל נגטיב). כל המשתתפות במחקר קיבלו קו טיפול אחד או שניים של כימותרפיה לפני ההשתתפות במחקר.
הנשים במחקר חולקו ל – 2 קבוצות: הקבוצה הראשונה קיבלה את תרופת המחקר אנהרטו והקבוצה השניה – קבוצת הבקרה קיבלה כימותרפיה לפי בחירת הרופא המטפל.

תוצאות המחקר:

  • מדד הישרדות ללא התקדמות המחלה:
    עבור כלל הנשים מדד אי התקדמות המחלה (החציוני) עמד על כ – 10 חודשים בקבוצה שקיבלה אנהרטו לעומת כ – 5 חודשים בקבוצת הבקרה (שקיבלה כימותרפיה)
    עבור הנשים שהגידולים שלהן גם חיוביים להורמונים, מדד אי-התקדמות המחלה עמד על כ- 10 חודשים בקבוצה שקיבלה אנהרטו לעומת כ- 5 חודשים בקרב קבוצת הבקרה (שקיבלה כימותרפיה)
  • מדד תוחלת החיים:
    עבור כלל הנשים תוחלת החיים עמדה על כ- 23 חודשים בקבוצה שקיבלה אנהרטו לעומת כ – 17 חודשים בקבוצת הבקרה (שקיבלה כימותרפיה)
    עבור הנשים שהגידולים שלהן גם חיוביים להורמונים, תוחלת החיים הכוללת עמדה על כ 24 חודשים בקבוצה שקיבלה אנהרטו לעומת 17.5 חודשים בקבוצה שקיבלה כימותרפיה.

תופעות הלוואי הקשות היו בשיעור נמוך יותר בקרב הקבוצה שקיבלה אנהרטו (כ – 53%) לעומת קבוצת הבקרה שקיבלה כימותרפיה (כ-67%).
תופעת לוואי  (המצריכה ניטור ומעקב רפואי) של רעילות ריאתית כתוצאה מאנהרטו התרחשה בכ- 12% מקרב אלו שקביבלו אנהרטו.

לדברי החוקרת המובילה במחקר, תוצאות המחקר פותחות אפשרות טיפולית חדשה בטיפול ממוקד מטרה עבור אוכלוסיה גדולה של נשים עם סרטן שד גרורתי, שעד כה האופציה היחידה עבורן בשלבים אלו היו כימותרפיה בלבד.

באוגוסט 2022 אישר ה-FDA את אנהרטו לטיפול בנשים עם סרטן שד גרורתי עם ביטוי נמוך ל- HER2.

בכנס ESMO 2022 (ספטמבר 2022) הוצג היבט נוסף של מחקר DESTINY-Breast04 שהראה כי על-פי דיווחים של המטופלות עצמן, איכות החיים של הנשים שטופלו באנהרטו נמשכה למשך זמן ארוך יותר טרם חלה הדרדרות במצבן לעומת הנשים שטופלו בכימותרפיה.

 

עדכון: ספטמבר 2022

מקורות

אתר NEJM

אתר Memorial Sloan Ketterin

אתר Cancer NET

אתר ה-FDA

אתר OncologyPro

Share

מחקר: אנהרטו הראתה יעילות בטיפול בנשים עם סרטן שד גרורתי עם מאפיינים מסויימים

דילוג לתוכן