לינפרזה – אולפריב

התרופה לינפרזה (אולפריב Olaparib) מעכבת את מנגנון ה – PARP מלפעול (PARP inhibitor) ובכך גורמת למותם של התאים הסרטניים בקרב נשאיות BRCA . בקרב נשאיות שחלו בסרטן השד, ה – PARP משמש כמנגנון תיקון ל -DNA ומאפשר את גדילתם של התאים הסרטניים.  התרופה פוגעת באפשרות של מנגנון ה – PARP לתפקד ולמעשה מובילה למותם של תאי הסרטן, תוך פגיעה מועטה בתאים הבריאים.

בינואר 2018 – אושרה התרופה ע"י ה – FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקאי) לטיפול בנשים עם סרטן שד גרורתי, אשר בגידולים יש מוטציה בגן BRCA, הגידול שלהן שלילי ל- HER2 וטופלו קודם לכן בכימותרפיה.

בינואר 2020 נכנסה התרופה אולפריב/ לינפארזה לסל הבריאות לנשים עם סרטן שד גרורתי, שלילי ל- HER2 שלהן מוטציה בגן BRCA כקו ראשון לטיפול במחלתן הגרורתית.
להרחבה על תוצאות המחקר באולפריב בנשים עם סרטן שד גרורתי שהן נשאיות של מוטציית BRCA.

ביוני 2021 התפרסם מחקר  OlympiA,  בכנס ASCO  ובכתב העת NEJM,  שמצא שהוספה של התרופה אולפריב למשך שנה לטיפול שניתן לאחר הניתוח (כטיפול אדג'וונטי מוארך) משפרת את משך זמן ההישרדות ללא מחלה בנשים החולות בסרטן שד מוקדם המצויות בסיכון גבוה לחזרת המחלה שהן נשאיות של  BRCA והגידולים שלהן שליליים ל-HER2, כלומר שהגידולים שלהן הם טריפל נגטיב (TNBC) או גידולים הורמונליים.
להרחבה על תוצאות המחקר באולפריב בנשים עם סרטן שד מוקדם שהן נשאיות BRCA

במרץ 2022 אישר ה-FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקאי) את אולפריב לטיפול אדג'וונטי בנשים החולות בסרטן שד מוקדם המצויות בסיכון גבוה לחזרת המחלה שהן נשאיות של  BRCA והגידולים שלהן שליליים ל-HER2, ואשר טופלו בכימותרפיה לפני הניתוח או לאחריו.

לעלון התרופה (באתר משרד הבריאות)

 


הבהרה
אין לראות בתכנים המופיעים בעמוד זה משום המלצה ו/או חוות דעת רפואית על שימוש בתרופה.
לפני כל שימוש בתרופה, יש להתייעץ ברופא או גורם מקצועי אחר ולעיין בעלון הצרכן. יש לפעול רק על-פי ההנחיות.

 

Share

לינפרזה – אולפריב

דילוג לתוכן