סוגים של סרטן השד

סרטן שד הוא גידול ממאיר שהתפתח מתוך תאי שד. המחלה מופיעה ברוב המקרים אצל נשים, אך מוכרת ונדירה גם אצל גברים.

מנגנון יצירת החלב בשד מורכב משני חלקים – האונות המייצרות את החלב, ומערכת הצינורות האחראית להובלת החלב. במערכת זו מתרחשות לעיתים תופעות לא נורמליות שונות, כמו סתימת האונות או הצינורות על ידי תאים מיותרים. לעתים רחוקות גורמים מצבים אלו להיווצרות גושים. בממוגרפיה לא ניתן לאבחן במדויק ולפיכך יש צורך בביופסיה לקביעת אבחנה.

אם האבחנה מעידה על אחד מהמצבים המפורטים כאן יש לראות בכך התראה על סיכון גובר להיווצרות סרטן השד:

Intraductal Hyperplasia – גידול לא נורמלי במספר התאים בצנורות החלב.

Intraductal Hyperplasia with Atypia – מצב שפיר (לא ממאיר) בו יש לתאים תכונות וקצב גידול לא נורמלים.

Ductal Carcinoma in Situ ו-Intraductal Carcinoma – סרטן בלתי פולשני ממוקד ומוגבל לצינורות החלב בשד.

הכרת המושגים המתארים את הסוגים השונים של סרטן השד חשובה היות וסוגים אלו נבדלים אחד מהשני בסימפטומים שלהם ובאפשרויות הטיפול.

סרטן השד מתחלק לשתי קטגוריות:
– סרטן לא פולשני (Non-Invasive Carcinoma)
– סרטן פולשני (Invasive Carcinoma).

סרטן שד לא פולשני

משמעות אבחנה זו היא שנמצאו תאי סרטן ברקמת השד אשר מתפתחים ומתחלקים בצורה לא נורמלית. בשלב זה הימצאות תאים אלו מוגבלת לצינורות החלב (ducts) בלבד והם טרם פיתחו את היכולת להתפשט, בתוך השד ומחוצה לו.  יש רופאים המתייחסים למצב זה כאל סרטן לא-פולשני ויש הקוראים לכך מצב טרום סרטני.

סוגים של סרטן שד לא פולשני

אדנוקרצינומה (Adenocarcinoma) – מושג כללי המתייחס לסרטן שתחילתו ברקמות של הבלוטות במקום כלשהו בגוף. מכיוון שרוב המקרים של סרטן השד מתחילים ברקמות של בלוטות השד ניתן לכלול אותם תחת הסיווג של אדנוקרצינומה. שני הסוגים העיקריים של אדנוקרצינומה בשד הם Ductal Carcinoma ו-Lobular Carcinoma. קיימים גם מספר סוגים משניים בקטגוריה זו, ולחלק מהם יש השלכות חשובות לגבי סיכויי ההחלמה.

Ductal Carcinoma In Situ, Intraductal Carcinoma, DCIS
זהו הסוג הנפוץ ביותר של סרטן שד לא פולשני. תאי סרטן נמצאים בצנורות החלב ולא התפשטו לרקמות השומניות של השד. ניתן לרפא כמעט 100% של הנשים המאובחנות בשלב כה מוקדם של סרטן השד. הדרך הטובה ביותר לאבחן DCIS היא בממוגרפיה. עם הגידול במספר הנשים העוברות ממוגרפיה האבחון של DCIS נפוץ יותר. סיווגי משנה של DCIS נעשים לפי הסווג והדרגה (grading) במטרה לסייע בחיזוי רמת הסיכון לחזרת המחלה ועל מנת להתאים את הטיפול הנכון. הדירוג מציין את רמת התוקפנות של תאי הסרטן כפי שאובחנה במיקרוסקופ. יש סוגים שונים של DCIS. האבחנה החשובה ביותר ביניהם היא על פי מידת נוכחות נמק (necrosis) של תאי הגידול. המושג קומדוקרצינומה מתאר DCIS עם נמק.

Lobular Carcinoma in Situ, LCIS
למרות שזה בעצם איננו מצב סרטני הוא מסווג לעתים כסוג של סרטן שד בלתי פולשני, ונקרא גם lobular neoplasia . תחילתו בבלוטות החלב אך הוא אינו חודר מעבר לצינורות. רוב הרופאים מאמינים ש-LCIS לעצמו אינו הופך להיות סרטן פולשני.  נשים שיש להם LCIS נמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח סרטן פולשני באחד משני השדיים. משום כך חשוב שנשים שאובחנו יקפידו על מעקב רפואי שוטף – בדיקה רפואית פעמיים או שלוש בשנה וממוגרפיה אחת לשנה.

סרטן שד פולשני

המושג "סרטן השד" מתייחס בדרך כלל למצב של הימצאות סרטן פולשני (חודרני) בשד. המשמעות היא שהתאים הסרטניים כבר פיתחו את היכולת להתקיים מחוץ למקומם המקורי ואף התפשטו לחלקי גוף אחרים. היכולת הפוטנציאלית של הגידול להתפשט ניתנת למדידה וידועה במושג "סווג" או "דירוג" – grading.

סרטן השד מתפשט באמצעות חדירת תאי הסרטן למערכת הדם ו/או למערכת הלימפה אשר בשד, ומשם באמצעות מערכות אלו גם לשאר חלקי הגוף וגורמים להיווצרות גידולים הנקראים גרורות (מטסטזות – metastases). היווצרות הגרורות היא אשר הופכת את המחלה לקשה יותר. הפוטנציאל להתפשטות עדיין אינו אומר שההתפשטות אכן התרחשה, אך ההחלטות לגבי הטיפול מבוססות בדרך כלל על הערכת מידת הסיכון להתפשטות.

סוגים של סרטן שד פולשני / סרטן שד חודרני

Infiltrating Invasive Ductal Carcinoma, IDC
סרטן זה , שתחילתו באחד ממעברי החלב בשד, פרץ וחדר לרקמות השומניות בשד. בשלב זה יש לו הפוטנציאל ליצור גרורות (מטסטזות) גם במקומות אחרים בגוף. כ-80% ממקרי סרטן השד הפולשני שייכים לקטגוריה זו.
הגידול הסרטני מבטא מאפיינים שונים, אשר משפיעים על סוג הטיפול: גידול רגיש להורמונים (אסטרוגן ו/או פרוגסטרון), גידול המבטא את החלבון HER2 וגידול שלילי לשלושת הסמנים – טריפל נגטיב (Triple Negative).

Infiltrating-Invasive-Lobular Carcinoma, ILC
סרטן זה תחילתו בבלוטות החלב, ובדומה ל- IDC יש לו הפוטנציאל לפתח גרורות בחלקי גוף אחרים. קשה גם לגלותו בעזרת ממוגרפיה. כ-10-15% ממקרי סרטן השד הפולשני שייכים לקטגוריה זו.

סרטן שד דלקתי  Inflammatory Breast Cancer
זהו סוג נדיר של סרטן שד פולשני (כ-1%). עור השד הופך אדום וחם, כמו בדלקת, הוא גס בתחושה ומלא בגבשושיות כמו קליפת תפוז. התופעות נגרמות על ידי תאי סרטן החוסמים את צנורות הלימפה בעור המכסה את השד. הרופאים יודעים היום שהתופעות אינן נגרמות על ידי דלקת או נפיחות אך השם שניתן לסוג זה של סרטן שד בעבר עדיין נשמר.

Medullary Carcinoma
בסוג מיוחד זה של סרטן שד פולשני קיים גבול ברור למדי בין רקמת הגידול לבין הרקמות הבריאות. סוג זה מאופיין גם בתאי סרטן גדולים ובהימצאותם של תאי המערכת החיסונית בשולי הגידול. כ- % 5 ממקרי סרטן השד הפולשני שייכים לקטגוריה זו, וסיכויי ההחלמה גבוהים יחסית לסוגי סרטן שד פולשני אחרים.

Mucinous Carcinoma
סוג נדיר זה של סרטן שד פולשני נגרם על ידי תאי סרטן המייצרים ריר. סיכויי ההחלמה של סוג זה טובים יותר מאלו של סוגי סרטן השד הפולשני האחרים. סוג זה נקרא גם colloid carcinoma.

מחלת פאג'ט של הפטמה Paget's Disease of the Nipple
סוג זה של סרטן השד מתחיל במעברי החלב ומתפשט לעור הפטמה ולעטרה. מחלת פאג'ט יכולה להיות קשורה לסרטן שד לא פולשני ולסרטן שד פולשני כאחד.
זהו סוג נדיר למדי של סרטן שד, כ-1% מהמקרים. הסימפטומים הראשוניים עלולים להיות תמימים ולעתים האבחנה היא בטעות כדלקת של העור. התחושה הראשונית היא כמו של פריחה – גירוי, צריבה, אדמומיות וקילוף בעור הפטמה והעטרה ולעתים גם דימום. עקב האבחון המוטעה עלול להיגרם עיכוב בגילוי הגידול ועל כן חשוב להיות ערניים לאפשרות של קיום סרטן שד.
הסימפטומים אליהם יש לשים לב הם:
– אדמומיות מתמשכת, הפרשה והיווצרות קרום על גבי הפיטמה, אשר גורמים לגירוי וצריבה.
– פצע על הפיטמה אשר אינו נרפא.
– הסימפטומים מופיעים בדרך כלל רק על גבי פיטמה אחת.

Phyllodes Tumor
סוג נדיר זה של גידול בשד נוצר מתוך הסטרומה (stroma) – הרקמה החיבורית של השד – בניגוד למצבי הסרטן האחרים המתפתחים בבלוטות או בצנורות החלב. גידולים אלה הם בדרך כלל שפירים אך לעתים נדירות עלולים להיות ממאירים ובעלי פוטנציאל ליצור גרורות. את הגידולים השפירים מסירים בדרך כלל בקלות, יחד עם שוליים דקים של רקמה בריאה. במקרה של גידול ממאיר יש צורך להסיר שוליים רחבים יותר של הרקמה הבריאה, או לבצע כריתה מלאה של השד (מסטקטומי). סרטן זה אינו מגיב לטיפולים הורמונליים וגם יעילות הטיפולים הכימותרפיים או הקרינתיים לגביהם מוטלת בספק.

Tubular Carcinoma
כ-2% ממקרי סרטן השד שייכים לסוג מיוחד זה של סרטן שד פולשני. סיכויי ההחלמה מסרטן זה טובים יותר מאשר במקרים אחרים של סרטן שד פולשני.

למידע על סרטן שד תורשתי גנטי

למידע על סרטן שד אצל גברים

למידע על סרטן שד גרורתי מתקדם

לשגרת בדיקות מומלצת לגילוי מוקדם של סרטן השד

Share

סוגים של סרטן השד

שינוי גודל גופנים
ניגודיות