נשירת שיער

לגבי נשים רבות נשירת שיער היא אחת מהתופעות הקשות יותר איתן עליהן להתמודד במאבק נגד מחלת הסרטן. שיער הראש נחשב לחלק חשוב בהופעה החיצונית ונשירתו עלולה להשפיע על הדימוי העצמי של האישה ולגרום לרגשות עזים כמו כעס ודיכאון. נשירת השיער מהווה גם תזכורת לעובדה שיש לך סרטן. 

לעתים קשה להתמודד עם תגובותיהם של אנשים אחרים על אבדן שיערך. אם את מרגישה כי הם נבוכים מוטב שתדברי את ראשונה על נשירת שיערך ובכך תקלי עליהם להציע לך עזרה ותמיכה. יחד עם זאת, אם זה קורה לך אל תתייאשי. את יכולה לחזק את ביטחונך העצמי על ידי אימוץ גישה לימודית-חינוכית לנושא בדרך של הכנה עצמית. זכרי תמיד שכל אחת מגיבה בצורה אחרת לטיפול דומה. 

בטיפול כימותרפי נגד מחלת הסרטן משתמשים בתרופות שמטרתן להרוס תאים סרטניים על ידי חבלה במנגנון גדילתם והתפשטותם. התרופות עלולות להשפיע באופן זמני גם על התאים הבריאים בגוף, כולל זקיקי השיער. בניגוד לתאי סרטן תאים נורמליים גדלים מחדש מהר כך שאם את מאבדת את שיערך כתוצאה מהכימותרפיה זכרי שהוא יצמח מחדש עם תום הטיפול. 

לא כל התרופות הכימותרפיות גורמות לנשירת שיער. לעתים הנשירה היא קלה מאד עד שכמעט אינה מורגשת. במקרים אחרים יש נשירה זמנית, חלקית או מלאה. לעתים נושרות גם שערות הגבות, הריסים, שיער הגוף ושיער הערווה. כמות השיער הנושר תלויה בתרופה או בצירופי התרופות, במינון הניתן, ובתגובת החולה לתרופה. אם אמנם מתרחשת נשירת שיער היא מתחילה בדרך כלל תוך תקופה קצרה – כשלושה שבועות לאחר הטיפול הראשון. לעתים נדירות היא מתחילה לאחר ימים ספורים. התופעה הראשונה בה את עלולה להבחין היא נשירה מוגברת של השיער בעת הברשה, סירוק או חפיפה. 

האם אפשר למנוע נשירת שיער

יש המציעים לצנן את הקרקפת כדי להקטין את כמות התרופות הכימותרפיות המגיעה אל זקיקי השיער, על מנת לנסות לצמצם את הנשירה. מדובר בחבישת "כובע קרח".

קיימים בארץ שני סוגים של "כובע קרח":

1. מכשיר הדומה לקסדה המחובר המותקן בצורה קבועה בבית החולים.ניתן למצוא אותו בחלק  מבתי החולים : תה"ש, איכילוב, שערי צדק, בלינסון, רמב"ם, זיו.

2. כובע קרח של חברת פינגווין יודע לשמור על טמפרטורה נמוכה מאוד ולהישאר אלסטי מספיק לחבישה על הראש, על ידי קירור משמעותי של הקרקפת וצמצום כלי הדם באזור זקיקי השערה נמנעת הזרימה של החומר הכימי שמחסל את אותם תאים ויוצר נשירה.

הכובע עצמו הוא נייד וניתן להשכרה, מגיע עם המטופלת לבית החולים והולך איתה הביתה ,כך שניתן לנצל את משך הזמן באופן מקסימלי. לגוף לוקח זמן להתנקות מהחומרים הרעילים לתאי השיער ולכן יש להמשיך לחבוש את הכובע למספר שעות לאחר סיום הטיפול במידה וזה אכן מתאפשר. חשוב להדגיש כי יעילות אמצעי זה אינה ברורה, הוא אינו מתאים לכל אישה, ומעט יותר יעיל בטיפול באנתרציקלינים מאשר בטקסנים.

את הכובע יש לכבוש במשך כל הטיפול ו 3-5 שעות לאחר מכן תלוי בפרוטוקול הטיפול. את הכובעים יש להחליף כל 25 דקות, תהליך בהחלט לא פשוט שמצריך סיוע ממלווה.

לטיפול מגיעים עם צידנית שבתוכה יש שלושה כובעים וקרח יבש (אותו ניתן לרכוש בנפרד דרך נציג חברת פינגוין) שמקרר את שלושתם. מניחים כובע קר על הראש ומחליפים אותו בחדש כל 25 דקות בכדי לשמור על טמפרטורה אופטימלית לתוצאות הטיפול. לפרטים: נציג חברת פינגווין בישראל: רועי בר נתן 052-5654321.

יש ליידע את צוות בית החולים על הכוונה להשתמש באביזר זה.

 • להלן כתבה שמסבירה על קסדת קרח לעומת כובע קרח:

https://www.mako.co.il/news-lifestyle/2022_q2/Article-e43300e1ddb1181026.htm

*חשוב לנו להדגיש שאין במידע לעיל משום המלצה כלשהי לגבי השימוש.

האם יצמח שיערי מחדש לאחר הכימותרפיה

נשירת שיער בעקבות הכימותרפיה היא זמנית ועם תום הטיפול מתחיל השיער לצמוח מחדש. הוא עשוי להתחיל לצמוח גם לפני סיום הטיפול. בתחילה השיער יהיה דק מאד ובהדרגה הוא יצמח ויתמלא במשך שלושה עד ששה חודשים. יתכן והשיער החדש יהיה שונה מעט משהיה קודם – מתולתל יותר או שונה בצבעו. 

עצות מעשיות להתמודדות עם נשירת שיער

בבית החולים תפגשי בוודאי חולות אחרות שהתנסו בנשירת שיער אשר תוכלנה לתת לך עצות מועילות מניסיונן האישי ועל סמך הדרך בה הן התמודדו עם הקשיים. כמו כן את יכולה להתקשר לעמותת אחת מתשע בטלפון: 1-800-363-400 ולהתייעץ עם מתנדבת.

כמה עצות מעשיות שיכולות להקל עליך לעבור את תקופת הנשירה:

 • תספורת קצרה לפני הטיפול יכולה להקל משום שהיא מפחיתה את כובד השיער המושך את הקרקפת. אם את רגילה לשיער ארוך כדאי להתחיל לקצר אותו בהדרגה על מנת להתרגל למראה החדש. יש המעדיפות לגלח את ראשן כאשר הן מתחילות לאבד את השיער.
 • השתמשי בתכשירי שיער עדינים (כמו לתינוקות) אשר יפחיתו את יובש השיער והקרקפת.
 • הימנעי משימוש בכימיקלים חריפים (צבע וסלסול) לפחות במשך שישה חדשים לאחר הטיפול.
 • הקפידי להשתמש במברשת שיער רכה והברשה עדינה אשר יקלו על עור הקרקפת הרגיש.
 • הימנעי משימוש בחום גבוה (מייבש שיער, רולים) על מנת למנוע ייבוש יתר של השיער ושבירתו.
 • הימנעי ממשיכת השיער, קליעתו או קשירתו בסרט הדוק על מנת למנוע שבירתו.
 • הימנעי מלישון עם רולים.
 • חבישת רשת שיער או טורבן בלילה תאסוף את השיער שנשר.
 • הימנעי משימוש בציפיות סינטטיות לכר כי הן עלולות לגרות את הקרקפת.
 • אם עור הקרקפת שלך מתייבש ומגרד השתמשי בקרם לחות לא מבושם היכול להרגיע.
 • במקרים של אבדן שיער בבית השחי הימנעי משימוש בדאודורנטים מבושמים. במקום זה אפשר להשתמש בטאלק לתינוקות. 

בחירת פיאה או תוספת שיער

אחת הדרכים המקובלות להתמודד עם נשירת שיער היא חבישת פיאה או תוספת שיער. הפיאות עשויות משיער טבעי, סינטטי, או תערובת של שניהם, ואפשרויות הבחירה רבות ומגוונות. זו יכולה גם להיות הזדמנות "להגשים חלום" ולבחור בתסרוקת ובצבע שיער שונים, ולשנות תדמית. משך הזמן בו את צפויה להזדקק לפיאה נע בין חצי שנה לשנה.
אם תרצי פיאה דומה לשיערך הקיים, אפשר לשקול הכנה שלה מראש, לפני הטיפולים. לשם כך כדאי לפנות למעצב הפיאות ולשקול איתו מה הכי מתאים לך.

גבות – כדי להתמודד עם נשירת שיער הגבות ניתן לרכוש גבות מודבקות או לצייר את קו הגבה בעיפרון איפור.

הצעות מועילות לחבישת פיאה

קיבוע הפיאה במקומה

חשוב שהפיאה תהיה מקובעת במקומה בדרך הנוחה לך, וקיימות לכך מספר שיטות. השיטות הנפוצות ביותר הן שימוש בדבק או בנייר דבק דו-צדדי המודבק לצד הקרקפת ואז הפיאה מוחזקת במקומה. כאשר את רוצה להסיר את הפיאה יש למרוח בעדינות ממיס דבק על פני השטח בו הודבק נייר הדבק. חשוב להחליף מדי פעם את מיקום הנייר או הדבק על מנת למנוע גירוי עור הקרקפת. 

המומחה לפיאות ידון אתך על הדרכים השונות לקבע את הפיאה ואת תוכלי להחליט איזו שיטה עדיפה לך. על מנת לבדוק אם הפיאה מקובעת במקומה כראוי התכופפי ונענעי את הראש. ביטנת הפיאה עלולה לפעמים לגרום לגירוי בעור הקרקפת וניתן להיעזר בלבישת צעיף דק מכותנה או ממשי מתחת לפיאה. את כל האביזרים הללו תוכלי להשיג אצל ספקי הפיאות. 

אם את בוחרת פיאה כאשר שיער ראשך עדיין במקומו זכרי שלאחר סיום הנשירה תזדקקי למידת פיאה קטנה יותר. נסי להשיג פיאה הניתנת להתאמה לכל מידת ראש. אם יש לך ספר/ית טוב יוכל לסייע לך בבחירת הפיאה, ואם יש צורך גם לספר ולסגנן אותה לפי רצונך. 

את הפיאה יש לחפוף ולסדר אחת לשלושה עד שישה שבועות. יצרני הפיאות מספקים הוראות כיצד לטפל בהן, הקפידי לשמור עליהן. אם יש לך שאלות או ספיקות בררי עם היצרן או עם הספר/ית. 

פיאות נשמרות בדרך כלל כתשעה חודשים. הקפידי לא לקרב אותן לאש (למשל כיריים או תנור גז) מכיוון שהפיאה יכולה להנמס או "לקפוא". פיאות משיער טבעי יקרות יותר מפיאות משיער סינטטי. הן נראות טבעיות יותר מפיאות משיער סינטטי ומחזיקות מעמד זמן ארוך יותר. עם זאת הן מצריכות טיפול עדין יותר וייתכן שיהיה צורך לנקותן ולסגנן אותן בעזרת אשת\איש מקצוע. כאשר את מתכוונת למדוד בגד בחנות או כאשר את הולכת לבדיקה אצל רופא השתדלי ללבוש בגד עליון הנפתח בחזית על מנת שלא תצטרכי להעבירו מעל לראש ולהסתכן בהזזת הפיאה. להרחבה על רכישת פיאות.

כיסויי ראש אחרים

אפשרות מקובלת היא חבישת כובע. ניתן להשיג כובעים במגוון רב של דגמים, סגנונות וצבעים. כובע נחשב אביזר אופנתי אשר גם מועיל – שומר על חום ראשך או מגן מפני השמש. קיימות חנויות מיוחדות לכובעים וגם בחנויות הכל-בו ניתן למוצאם במחלקות לאביזרי אופנה. 

לפני שאת מחליטה מדדי מגוון דגמים עד שתמצאי את האחד (או יותר) לטעמך. אפשרות נוספת היא שימוש בצעיפים אותם ניתן להשיג במגוון רחב של אריגים, צבעים וגדלים. הצעיפים קלים ונוחים לחבישה. כותנה, צמר קל או בדים מעורבים הם החומרים הטובים ביותר. אריגים סינטטיים נוטים להחליק מהראש. טורבנים מבד מגבת מקובלים גם הם ונוחים לחבישה, בעיקר במזג אויר חם. ניתן להשיגם בחנויות הכל-בו או בחנויות לרכישת פיאות. 

שינוי מיקוד תשומת הלב

בתחילת תהליך נשירת השיער יתכן ותהססי לצאת מהבית ולהמשיך בחיי העבודה והחברה שלך. אך בהדרגה תוכלי להבחין כי ככל שתיפגשי עם אנשים אחרים כך יתחזק ביטחונך ויכולתך להתמודד עם המצב תשתפר. 

בעזרת ההצעות המובאות כאן תוכלי להכין את עצמך למפגש עם אנשים אחרים ולשפר את הרגשתך.

 • את תשומת הלב משיערך אפשר להטות על ידי הדגשת אברים אחרים בפנים. שימוש ביותר איפור ייתן הדגשים לעיניים, לגבות, לעצמות הלחיים או השפתיים, ויכוון את תשומת הלב לפנים.
 • פריטי ביגוד לחלק הגוף העליון (חולצות, סוודרים, עניבות, ז'קטים) בצבעים בהירים מסיטים את תשומת הלב מהשיער.
 • תכשיטים הם אמצעי נוסף לשינוי המיקוד. שרשראות מדגישות את קו הצואר ועגילים נראים טוב עם כובעים וצעיפים.

זה הזמן לתת לעצמך חופש לשינויים ולהגשמת חלומות לשינוי התדמית האישית. 

כאשר שיערך חוזר לצמוח

כאשר שיערך יחזור לצמוח הוא יהיה עדין ודק אך עם הזמן ובהדרגה הוא יהיה סמיך יותר. מהרגע בו השיער יהיה ארוך דיו כדי להיות מסוגנן את עשויה להרגיש כי אינך רוצה יותר לחבוש פיאה או תוספת שיער. אם בעבר היה לך שיער ארוך את עשויה גם לגלות שתספורת קצרה מתאימה לך יותר. כאמור, הימנעי משימוש בכימיקלים חזקים המשמשים לסלסול תמידי ולצביעה למשך שישה חודשים לפחות מתום הטיפול. 

החזרים לרכישת פיאות ותרומות של פיאות

פיאה נכללת בסל הבריאות ומקבלים עבורה החזר כספי עם הצגת חשבונית על רכישת פיאה רפואית, באמצעות קופות החולים. ההחזר הכספי הוא בהתאם לסוג הביטוח שיש לך ולקופה בה את מבוטחת.

בנוסף, קיימות מספרות וגופים שונים שתורמים פאות.

לפרטים נוספים על ההחזרים ותרומת פאות

 

עודכן לאחרונה ביולי 2023

Share

נשירת שיער

דילוג לתוכן