ניולסטים

 משמשת להפחתת משך הנויטרופניה ושכיחות חום נויטרופני בחולי סרטן המטופלים בכמותרפיה הניתנת במרווחים של 14 יום או יותר. ניולסטים הינה תרופה שמעודדת ייצור נויטרופילים במח העצם, מעלה במהירות את ריכוזם בדם ומגבירה את פעילותם של הנויטרופילים הבשלים. כך מתקצרת תקופת הנויטרופניה, והסיכון לחום נויטרופני יורד.

ייחודה של התרופה טמון במנגנון הבקרה העצמית שלה, פינוי התרופה מהגוף נעשה ע"י הנויטרופילים עצמם, ולכן כל עוד רמתם נמוכה נשארת התרופה בגוף. כאשר פעולת התרופה הושלמה וכמות הנויטרופילים עולה היא מפונה על-ידיהם מהגוף. באופן זה התרופה מתאימה את עצמה לכל מטופל, על פי התגובה האינדיבידואלית שלו לטיפול.

יתרונה בכך שאינה מצריכה זריקה יומיומית אלא ניתנת כזריקה חד-פעמית לכל מחזור כימותרפיה ולכן נוחה יותר למטופלים. אפשר לבצע את הטיפול בה בהזרקה עצמית, תת-עורית. ניולסטים נמכרת בבתי-המרקחת עם הצגת מרשם רופא. 

התרופה כלולה בסל הבריאות להפחתת משך והיארעות נויטרופניה בחולים המטופלים בכימותרפיה, או למניעת נויטרופניה על רקע ממאירויות המטולוגיות או במטופלים בכימותרפיה המדכאת את מח העצם. קופת-החולים הכללית הוסיפה תרופה זו לסל השירותים שלה ביולי 2006, והיא ממומנת לכל חולה הזכאית לניופוגן, כלומר כל מי שמקבלת פרוטוקול כימותרפיה דו-שבועי ומעלה (התרופה איננה מתאימה לפרוטוקול חד-שבועי).

תופעות לוואי

כאבים בעצמות, כאבי ראש, בחילה, הקאה, שלשול, עצירות וכאבי שרירים. בנוסף תיתכן אדמומיות וכאב במקום ההזרקה. מצבים נדירים כוללים: דלקת ריאות ובצקת בריאות, תרומבוציטופניה ולויקוציטוזיס.

 


הבהרה
אין לראות בתכנים המופיעים בעמוד זה משום המלצה ו/או חוות דעת רפואית על שימוש בתרופה.
לפני כל שימוש בתרופה, יש להתייעץ ברופא או גורם מקצועי אחר ולעיין בעלון הצרכן. יש לפעול רק על-פי ההנחיות.

 

Share

ניולסטים

דילוג לתוכן