מריחואנה רפואית – קנאביס רפואי

קנאביס רפואי הוא תחת פקודת הסמים המסוכנים תשל"ג – 1973, השימוש בו ואחזקתו אסורים למי שאין ברשותו רישיון לשימוש רפואי החתום ע"י הממונה במשרד הבריאות.

לקנביס הרפואי מספר השפעות רפואיות, אשר מסייעות להתמודדות עם מחלות שונות. החומר הפעיל בקנביס נקרא THC , אשר מבחינה פרמקולוגית משמש כאגוניסט חלקי לקולטן הקנבינואידי במערכת העצבים המרכזית ובמערכת החיסון. את הקאנביס הרפואי צורכים בבליעה, עישון או אידוי, והוא משמש לטיפול בספקטרום רחב של מצבים: הוא משכך כאבים, מונע בחילות ומגביר תיאבון.

לקנאביס רפואי השפעה המשתנה מאדם למשנהו, לכן ישנה חשיבות עליונה בקבלת הדרכה אישית לצריכה נכונה והכוונה ע"י צוות רפואי מוסמך, בתחילת הטיפול וליווי רציף במהלכו.

 

דרכי השימוש בקנביס רפואי

תופעות הלוואי

זכאות

כיצד ניתן להשיג מרשם

היכן ניתן לרכוש

החזרים מקופות החולים

 

דרכי השימוש בקנביס רפואי

אידוי  – מתבצע במכשיר אידוי יעודי (VAPORIZER) ע"י חימום הפרח או תמצית הקנאביס לטמפרטורה בה החומרים הפעילים מתאדים אך לא נשרפים (כלומר לא מתרחשת בעירה, כך שהמטופל שואף אדים המכילים רק את החומרים הפעילים ללא עשן השריפה. מומלץ שלא לרכוש מכשירי אידוי אשר אינם חשמליים ומתבססים על חימום בעזרת אש חיה.

שמן קנאביס רפואי של משרד הבריאות – מופק ממיצוי של פרחי הקנאביס. תמצית 25% קנאביס ו-75% שמן צמחי (לרוב שמן זית). אופן הצריכה המומלץ הוא טפטוף מתחת ללשון. נספג מתחת ללשון ובריריות של חלל הפה ישירות אל מחזור הדם. תחילת ההשפעה ומשך זמנה שונה מדרכי צריכה אחרות. היעילות של השמן מוגבלת ולכן מומלצת בעיקר לילדים, לקשישים ולאחרים שאין ביכולתם לאדות או לעשן. את שמן הקנאביס אשר מספק משרד הבריאות אסור לאדות בשום פנים ואופן מכיוון שהוא מהול בשמן זית אשר בחימום יפלוט אדים מסוכנים.

קפסולות – פרחי קנאביס טחונים הניתנים לבליעה, אשר ספיגתם אל מחזור הדם מתבצעת דרך מערכת העיכול. הקפסולות פועלות ב"שחרור איטי" ולכן משך ההשפעה ארוך יותר ושונה מאדם למשנהו.

שאיפה (עישון) –  הדרך הנפוצה לצריכת התרופה., העשן הנכנס לריאות ונספג במחזור הדם, משפיע באופן כמעט מיידי (כעבור מספר שניות / דקות). ההשפעה המהירה מאפשרת שליטה מירבית במינון.

תופעות לוואי

השפעותיו של הקנביס שונות מאדם לאדם, והנן תלויות מינון, דרך המתן, ניסיונו של המשתמש בעבר עם התכשיר, סביבת המטופל (ציפיותיו מהטיפול, גישתו כלפי השפעות התכשיר, מצב רוחו והסביבה החברתית) ומשך השימוש. רבות מתופעות הלוואי של הקנביס נובעות ממינון גבוה או משימוש כרוני.

תופעות הלוואי האקוטיות בשימוש בקנביס רפואי הינן :

 1. סחרחורת,- נחשבת אמנם לתופעת לוואי לא משמעותית, אך עלולה להפוך למשמעותית ביותר במטופלים מבוגרים, בהם סחרחורת עלולה להוביל לנפילה.
 2. הקאה.
 3. החמרה במצב הטרשת הנפוצה.
 4. דלקות בדרכי השתן.
 5. חרדה במשתמשים חדשים, תופעות פסיכוטיות (במינון גבוה).
 6. תסמינים נוירולוגיים כגון: קואורדינציה ירודה, ירידה בכוח שריר, סדציה ושינה, קשיי ריכוז, שינויים בפעילות פסיכומוטורית, דיבור לא ברור והאטה בזמן התגובה.
 7. ירידה בפעילות קוגניטיבית.
 8. .פגיעה בערנות ועליה בסיכון לתאונות, במידה שהמטופל נוהג או נדרש לבצע משימות מורכבות תחת השפעת התכשיר.
 9. .שימוש במהלך ההריון עלול להוביל למשקל ילוד נמוך.
 10. תופעות כלליות: יובש בפה, כאבי ראש, שיעול וצריבה בגרון.
 11. טכיקרדיה.

תופעות הלוואי בשימוש כרוני בקנביס רפואי הינן:

 1. תלות.
 2. סיכון גבוה יותר ללקות בברונכיטיס כרוני ותפקוד לקוי של הריאות.
 3. סימפטומים והפרעות פסיכוטיות שכיחות יותר במטופלים להם היסטוריה של תופעות פסיכוטיות או היסטוריה משפחתית של תופעות אלו.
 4. ירידה ברמות ההורמונים:FSH, LH פרולקטין והורמון גדילה.
 5. הפרעות במערכת העיכול והפרעות במאזן אלקטרוליטים, הדבר מחייב תשומת לב מיוחדת בחולים הסובלים מאי ספיקת כליות.
 6. שימוש לאורך 10 שנים ויותר עלול לגרום לפגיעה קבועה בפעילות הקוגניטיבית.

זכאות

חולי סרטן נכללים בזכאות על פי שני קריטריונים:

 • למטופלים בזמן טיפול בכימותרפיה ועד חצי שנה מסיומו לצורך הקלה בבחילות, בהקאות או בכאבים הקשורים לטיפול (גם ללא מיצוי טיפולים מקובלים להקלה בבחילות וכו'). במקרים בהם הרופא המטפל סבור כי יש להמשיך בטיפול בקנביס בחלוף חצי השנה – יפרט את הסיבות להמשך הטיפול ולאיזו תקופה לדעתו יש להמשיכו.
 • לצורך שיכוך כאב ממקור סרטני בשלב גרורתי ולאחר מיצוי אפשרויות טיפול מקובלות.

לסובלים מכאב

 • למטופלים הסובלים מכאב נוירופאתי ממקור אורגני ברור, המטופלים במרפאת כאב מוכרת בתקופה של שנה לפחות לפני הגשת הבקשה, לאחר מיצוי אפשרויות טיפול מקובלות ובהמלצת מרפאת הכאב בה הם מטופלים ובצירוף שאלון (BRIEF PAIN INVENTORY (BPI מלא, אשר ישמש ככלי למעקב אחר המטופל בהקשר של יעילות הטיפול בקנביס.

בתחום הטיפול פליאטיבי

 • למטופלים סופניים (תוחלת חיים צפויה של חצי שנה).

כיצד ניתן להשיג מרשם

המלצה רפואית חייבת להרשם על ידי רופא מומחה (בתחום המחלה ממנה סובל המטופל), ולא על ידי רופא משפחה. היא כוללת את כל מהלך המחלה והטיפולים שניתנו לחולה עד לאותה נקודה. לאחרונה, אישר משרד הבריאות לחמישה רופאים נוספים לאשר טיפול במריחואנה רפואית עבור חולי סרטן- אלה מנהלי המחלקות האונקולוגיות בבי"ח רמב"ם, זיו, אסף הרופא, שיבא ואיכילוב.

על מנת לקבל רשיון זה, צריכים החולים (או המטפלים בהם) להגיש בקשות מיוחדות למשרד הבריאות. הבקשה חייבת לכלול תיאור של מחלתו ומצבו הכללי של החולה, נימוקים מדוע לא ניתן עוד להשתמש בתרופות אחרות ומדוע עדיף השימוש במריחואנה הרפואית, וכמובן- המלצות ואישורים של הרופאים המטפלים.

משרד הבריאות – הגשת בקשה לאישור שימוש בקנביס רפואי

היכן ניתן לרכוש

הקנאביס לא נמצא בסל התרופות ומחירו קבוע. כל מטופל משלם לספק 370 שקל כולל מע"מ, מבלי לקבל החזרים – בין אם המרשם מעניק לו 20 גרם קנאביס בחודש או 200 גרם (הטווח שעליו הרופא יכול להמליץ).

מריחואנה רפואית איננה נמכרת בבתי מרקחת. היא נמכרת על ידי מגדלים אשר קיבלו אישור ורישיון מטעם משרד הבריאות והמשטרה. אספקת המריחואנה ניתנת או בנקודות חלוקה, כגון בית חולים אברבנאל בבת ים, בימים ובשעות מסוימים, או על ידי שירות שליחים עד הבית.

לרשימת ספקים מורשים 

 

החזרים מקופות החולים

נכון להיום רק קופת חולים "מכבי" מספקת החזר על קנאביס רפואי. הקופה מספקת את ההחזר לחברי "קרן מכבי" בלבד. מי שחבר בקרן מכבי מעל לשנתיים ברציפות והכנסתו החודשית של משק הבית מתחת ל4500 ש"ח.

 

מקורות:

החלטת ממשלה מתאריך יוני 2016

ארגון הרוקחות הישראלי – תופעות לוואי ואינטראקציות עיקריות בשימוש בקנביס רפואי

חוזר משרד הבריאות – נוהל 106

 

Share

מריחואנה רפואית – קנאביס רפואי

שינוי גודל גופנים
ניגודיות