מריחואנה רפואית – קנאביס רפואי

קנאביס רפואי הוא תחת פקודת הסמים המסוכנים תשל"ג – 1973, השימוש בו ואחזקתו אסורים למי שאין ברשותו רישיון לשימוש רפואי החתום ע"י הממונה במשרד הבריאות.

לקנביס הרפואי מספר, אשר מסייעות להתמודדות עם מחלות שונות. החומר הפעיל בקנביס נקרא THC , אשר מבחינה פרמקולוגית משמש כאגוניסט חלקי לקולטן הקנבינואידי במערכת העצבים המרכזית ובמערכת החיסון. את הקאנביס הרפואי צורכים בבליעה, עישון או אידוי, והוא משמש לטיפול בספקטרום רחב של מצבים: הוא משכך כאבים, מונע בחילות ומגביר תיאבון.

לקנאביס רפואי השפעה המשתנה מאדם למשנהו, לכן ישנה חשיבות עליונה בקבלת הדרכה אישית לצריכה נכונה והכוונה ע"י צוות רפואי מוסמך, בתחילת הטיפול וליווי רציף במהלכו.

דרכי השימוש בקנביס רפואי

תופעות הלוואי

זכאות

כיצד ניתן להשיג מרשם

היכן ניתן לרכוש

החזרים מקופות החולים

עדכון מתווה הרפורמה בתחום הקנאביס הרפואי

 

דרכי השימוש בקנביס רפואי

אידוי  – מתבצע במכשיר אידוי יעודי (VAPORIZER) ע"י חימום הפרח או תמצית הקנאביס לטמפרטורה בה החומרים הפעילים מתאדים אך לא נשרפים (כלומר לא מתרחשת בעירה, כך שהמטופל שואף אדים המכילים רק את החומרים הפעילים ללא עשן השריפה. מומלץ שלא לרכוש מכשירי אידוי אשר אינם חשמליים ומתבססים על חימום בעזרת אש חיה.

שמן קנאביס רפואי של משרד הבריאות – מופק ממיצוי של פרחי הקנאביס. תמצית 25% קנאביס ו-75% שמן צמחי (לרוב שמן זית). אופן הצריכה המומלץ הוא טפטוף מתחת ללשון. נספג מתחת ללשון ובריריות של חלל הפה ישירות אל מחזור הדם. תחילת ההשפעה ומשך זמנה שונה מדרכי צריכה אחרות. היעילות של השמן מוגבלת ולכן מומלצת בעיקר לילדים, לקשישים ולאחרים שאין ביכולתם לאדות או לעשן. את שמן הקנאביס אשר מספק משרד הבריאות אסור לאדות בשום פנים ואופן מכיוון שהוא מהול בשמן זית אשר בחימום יפלוט אדים מסוכנים.

קפסולות – פרחי קנאביס טחונים הניתנים לבליעה, אשר ספיגתם אל מחזור הדם מתבצעת דרך מערכת העיכול. הקפסולות פועלות ב"שחרור איטי" ולכן משך ההשפעה ארוך יותר ושונה מאדם למשנהו.

שאיפה (עישון) –  הדרך הנפוצה לצריכת התרופה., העשן הנכנס לריאות ונספג במחזור הדם, משפיע באופן כמעט מיידי (כעבור מספר שניות / דקות). ההשפעה המהירה מאפשרת שליטה מירבית במינון.

תופעות לוואי

השפעותיו של הקנביס שונות מאדם לאדם, והנן תלויות מינון, דרך המתן, ניסיונו של המשתמש בעבר עם התכשיר, סביבת המטופל (ציפיותיו מהטיפול, גישתו כלפי השפעות התכשיר, מצב רוחו והסביבה החברתית) ומשך השימוש. רבות מתופעות הלוואי של הקנביס נובעות ממינון גבוה או משימוש כרוני.

תופעות הלוואי האקוטיות בשימוש בקנביס רפואי:

 1. סחרחורת- נחשבת אמנם לתופעת לוואי לא משמעותית, אך עלולה להפוך למשמעותית ביותר במטופלים מבוגרים, בהם סחרחורת עלולה להוביל לנפילה.
 2. הקאה.
 3. החמרה במצב הטרשת הנפוצה.
 4. דלקות בדרכי השתן.
 5. חרדה במשתמשים חדשים, תופעות פסיכוטיות (במינון גבוה).
 6. תסמינים נוירולוגיים כגון: קואורדינציה ירודה, ירידה בכוח שריר, סדציה ושינה, קשיי ריכוז, שינויים בפעילות פסיכומוטורית, דיבור לא ברור והאטה בזמן התגובה.
 7. ירידה בפעילות קוגניטיבית.
 8. .פגיעה בערנות ועליה בסיכון לתאונות, במידה שהמטופל נוהג או נדרש לבצע משימות מורכבות תחת השפעת התכשיר.
 9. .שימוש במהלך ההריון עלול להוביל למשקל ילוד נמוך.
 10. תופעות כלליות: יובש בפה, כאבי ראש, שיעול וצריבה בגרון.
 11. טכיקרדיה.

תופעות הלוואי בשימוש כרוני בקנביס רפואי

 1. תלות.
 2. סיכון גבוה יותר ללקות בברונכיטיס כרוני ותפקוד לקוי של הריאות.
 3. סימפטומים והפרעות פסיכוטיות שכיחות יותר במטופלים להם היסטוריה של תופעות פסיכוטיות או היסטוריה משפחתית של תופעות אלו.
 4. ירידה ברמות ההורמונים:FSH, LH פרולקטין והורמון גדילה.
 5. הפרעות במערכת העיכול והפרעות במאזן אלקטרוליטים, הדבר מחייב תשומת לב מיוחדת בחולים הסובלים מאי ספיקת כליות.
 6. שימוש לאורך 10 שנים ויותר עלול לגרום לפגיעה קבועה בפעילות הקוגניטיבית.

זכאות

חולי סרטן
נכללים בזכאות לצורך הקלה בתסמיני המחלה הפעילה או בתופעות הלוואי של הטיפול הפעיל במצבים הבאים:

 • תופעות לוואי של טיפולי כימותרפיה, אימונותרפיה, הקרנות.
 • כאבים משניים למחלה האונקולוגית או לטיפול בה, לאחר ניסיון טיפולי משמעותי בתרופות מקובלות.
 • חוסר תיאבון, בחילות והקאות כתוצאה מהמחלה או מהטיפול.

לסובלים מכאב

למטופלים הסובלים מכאב נוירופאתי ממקור אורגני ברור, המטופלים במרפאת כאב מוכרת באופן סדיר, בתקופה של שנה לפחות לפני הגשת הבקשה, לאחר מיצוי אפשרויות טיפול מקובלות ובהמלצת מרפאת הכאב בה הם מטופלים ובצירוף תדפיסי המעקב במרפאה ודו"ח ניפוק תרופות מבית המרקחת המתעד את רכש התרופות.

בתחום הטיפול פליאטיבי

 • למטופלים סופניים (תוחלת חיים צפויה של חצי שנה).

לכלל ההתוויות – ראו נוהל 106 (הנוהל עודכן במאי 2019)

כיצד ניתן להשיג מרשם

באפריל 2019 נכנסה לתוקף הרפורמה למדקליזציה בקנביס רפואי, לפיה ניתן לקבל רישיון לקנביס רפואי באחת משתי הדרכים:

 • באמצעות רופא שהוסמך על-ידי היחידה לקנביס רפואי – היק"ר במשרד הבריאות ויכול להנפיק רישיון לקנביס רפואי בעת הביקור  – לרשימת הרופאים. הרופאים מורשים להנפיק רישיונות במסגרת הרפואה הציבורית ואינם מורשים להנפיק רישיונות בביקור פרטי או במסגרת שר"פ.
 • המלצה של רופא מומחה שתועבר ליק"ר (באופן מקוון) למתן החלטה ע"י רופאי היק"ר והנפקת רישיון (במידה שהוחלט על כך) . הרופאים יכולים להגיש את הבקשה גם במסגרת הרפואה הפרטית

למטופלים אונקולוגים קיימת האפשרות לקבל את השירות במחלקות האונקולוגיות שבבתי חולים, המאפשרים זאת.

לפירוט תהליכי קבלת הרישיונות  – ראו באתר משרד הבריאות.  לבירורים ופניות ניתן לפנות למוקד היק"ר במשרד הבריאות בטלפון 08-6268000. ובדוא"ל למחלקת מטופלים ביק"ר: yakar.metupalim@moh.gov.il

היכן ניתן לרכוש

קנאביס רפואי לא נמצא בסל התרופות. עם כניסתה של הרפורמה לתוקף ניתן לרכוש קנביס רפואי בבתי מרקחת מורשים –  לרשימת בתי המרקחת. חלק מבתי המרקחת מספקים משלוח של הקנביס הרפואי עד לבית המטופל.

מטופלים בעלי רישיון בר תוקף יוכלו להמשיך ולרכוש את הקנביס אצל הספקים, על פי רישיונם, או לפנות ליק"ר בבקשה לחידוש רישיונם ולהסבתו לרכש הקנביס בבתי מרקחת. לאחר חידוש הרישיון רכישת מוצרי הקנביס תתבצע בבתי המרקחת המורשים.

החזרים מקופות החולים

נכון להיום רק קופת חולים "מכבי" מספקת החזר על קנאביס רפואי. הקופה מספקת את ההחזר לחברי "קרן מכבי" בלבד. קרן הרווחה מסייעת לחברים בקרן מכבי, בעלי וותק של שנתיים לפחות במועד הפנייה, אשר הכנסתם (ברוטו) עד לפי 1.3 מ"קו העוני", כהגדרתו במוסד לביטוח לאומי.
לפרטים נוספים והגשת פניה – ראו אתר קרן מכבי.

עדכון: מאי 2019

 

מקורות:

החלטת ממשלה מתאריך יוני 2016

ארגון הרוקחות הישראלי – תופעות לוואי ואינטראקציות עיקריות בשימוש בקנביס רפואי

חוזר משרד הבריאות – נוהל 106

אתר משרד הבריאות

אתר קרן מכבי

 

Share

מריחואנה רפואית – קנאביס רפואי

דילוג לתוכן