טקסוטר

Taxotere, Docetaxel

טקסוטר הוא שם מותג של תרופה הנמצאת בשימוש לטיפול כימותרפי בסרטן השד והמוכרת לרוב בשם זה. השם השורשי (גנרי) של התרופה הוא Docetaxel, והיא שייכת לקבוצת התרופות הנקראת טקסנים Taxanes (לקבוצת הטקסנים משתייכת גם התרופה טקסול.)

כיצד פועל טקסוטר

דרך פעולתו של הטקסוטר שונה מזו של תרופות כימותרפיות אחרות ומכאן חשיבותו במקום בו החולה לא הגיבה לתרופות האחרות.

כאשר תאים נורמלים מתחילים להתחלק נוצרות צורות הנקראות מיקרוטובולים (microtubules), וכאשר התאים הנורמלים חדלים להתחלק המיקרוטובולים נשברים או נהרסים. במקרה של תאי סרטן הטקסוטר מפסיק את הריסתם של המיקרוטובולים. תאי הסרטן נחסמים על ידי המיקרוטובולים וכך אין ביכולתם להתרבות ולגדול.

למי נותנים טקסוטר בסרטן השד

  • טקסוטר בשילוב עם אדריאמיצין ניתן לטיפול בסרטן שד מקומי מתקדם (לפני ניתוח) או סרטן שד גרורתי לחולות אשר טרם טופלו בטיפול כימי (ציטוטוקסי) למצב זה.
  • בשילוב עם קסלודה לסרטן שד גרורתי אחרי כשלון של טיפול כימי קודם הכולל אנתרציקלינים
  • בשילוב עם אדריאמיצין וציטוקסן לטיפול משלים (לאחר ניתוח) בסרטן שד עם בלוטות לימפה חיוביות.
  • בשילוב עם הרספטין  לטיפול בקו ראשון של סרטן שד מפושט (גרורתי) שהראה ביטוי יתר ל-HER2.
  • טיפול משלים בחולות עם ביטוי יתר ל-HER2 בשילוב קרבופלטין והרספטין.

ההתוויות של טקסוטר הורחבו בסל הבריאות של 2012 להתוויות הבאות:

  • טיפול בקו ראשון בחולות סרטן שד גרורתי.
  • טיפול משלים (adjuvant) במשטר טיפולי עם אדריאמיצין וציטוקסן (TC או TAC ).
  • גם חולות עם בלוטות שליליות המבטאות HER2 ביתר, הזקוקות לטיפול משלים עם טקסוטר בשילוב הרספטין וקרבופלטין (משטר TCH) יוכלו לקבלו במסגרת הסל. עד הרחבת הסל של 2012 משטר זה היה כלול בסל לחולות עם בלוטות חיוביות בלבד.
  • טיפול משלים בחולות סרטן שד המבטאות HER2 ביתר במשלב AC-TH.

טקסוטר בסרטן שד מוקדם

ניתוחי ביניים של מחקרים שלב III הראו כי טיפול משולב בטקסוטר והרספטין עבור חולות עם קולטן חיובי ל-HER2 הביא לשיפור שיעור ההישרדות ללא מחלה, בהשוואה לטקסוטר ואנתראציקלינים.

במחקר אחר נמצא כי טיפול כימותרפי בטקסוטר (בשילוב ציטוקסן) משפר משמעותית את סיכויי ההישרדות הכוללת וההישרדות ללא מחלה בקרב חולות סרטן שד מוקדם שעברו ניתוח, בהשוואה לטיפול הכימותרפי הסטנדרטי באנתראציקלינים (אדריאמיצין וציטוקסן). הטיפול המשולב בטקוסטר גם הפחית את תופעות הלוואי, בפרט הסיכון לנזק לבבי. תוצאות המחקר, שעקב אחר הנשים במשך שבע שנים, פורסמו בדצמבר 2007.

 

כיצד ניתן טקסוטר

טקסוטר ניתן באינפוזיה לתוך הוריד ביד או בזרוע. בדרך כלל ניתנים ארבעה עד שישה טיפולים אמבולטוריים מידי שלושה שבועות למשך שעה בכל פעם. לעתים ניתן הטקסוטר בשילוב עם סוגי כימותרפיה אחרים או תרופות אנטי סרטניות אחרות. לאחר שנים או שלושה טיפולים מתבצעת בדרך כלל הערכה לגבי יעילות הטיפול.

מהן תופעות הלוואי

כמו לכל תרופה אחרת גם לטקסוטר יש תופעות לוואי. יחד עם זאת, כדאי תמיד שתזכרי שכל חולה מגיבה לתרופות בצורה שונה ויש כאלו הסובלות מתופעות לוואי ויש כאלו שלא. בכל מקרה תופעות הלוואי של הטקסוטר ניתנות לשליטה, וברובן מסתיימות עם תום הטיפול. אם את מקבלת תרופות כימותרפיות או אנטי סרטניות אחרות יחד עם טקסוטר עלולות להופיע תופעות לוואי נוספות.

להרחבה על ההתמודדות עם תופעות הלוואי של הכימותרפיה.

השפעות על הדם

לטקסוטר תיתכן השפעה חולפת על מח העצם (מקום יצירת תאי הדם), המתבטאת בספירה נמוכה של תאי דם לבנים – נויטרופניה (סיכון מוגבר לזיהומים), ספירה נמוכה של תאי קרישה (סיכון לדימומים ופציעות) ולעתים ספירה נמוכה של תאי דם אדומים (אנמיה). ספירת הדם תרד בדרך כלל כשבעה ימים לאחר התחלת הטיפול. ירידה מתחת לרמה מסוימת עלולה לגורם לדחיית הטיפול הבא ועל כן מתבצעות בדיקות דם סדירות במהלך כל הטיפול.

נשירת שיער (alopecia)

ברוב המקרים ינשור השיער בעקבות הטיפול, כולל שיער הגוף העפעפים והריסים. הנשירה מתחילה בהדרגה כשבועיים לאחר תחילת הטיפול אך התקדמות הנשירה מהירה ביותר, לעתים תוך מספר ימים. נשירת השיער היא זמנית וכחודש לאחר סיום הטיפול צפויה צמיחת שיער מחודשת.

 

לראש הדף>>>

עקצוצים ותחושת נימול בידים וברגלים

באחוזים נמוכים מעידים חולים המטופלים בטקסוטר על תחושות עקצוץ ונימול בגפיים. תחושות אלו נובעות מהשפעת הטקסוטר על העצבים. התופעה מוכרת בשם נוירופטיה פריפרלית. לעיתים התופעה מקשה על ההליכה ועל אחיזה בחפצים. במקרים של תחושות חזקות יתכן ויהיה צורך להפחית את מינון התרופה או להפסיקה לחלוטין. התופעה נעלמת לאחר מספר חודשים.

כאבי פרקים ושרירים

כאבי שרירים או פרקים יכולים להופיע יומיים שלושה לאחר שקיבלת את הטיפול, ויחלפו בדרך כלל לאחר מספר ימים. ניתן לקחת משככי כאבים להקלה.

עייפות

את עלולה לחוש עייפות כבדה לאחר הטיפול ותחושה זו יכולה להימשך כשבוע . הקפידי לנוח הרבה.

בחילה

בחילה קלה הינה תופעת לוואי רווחת. התחושה מופיעה מספר שעות לאחר הטיפול אך בדרך כלל נותנים תרופה למניעת הבחילה.

שלשולים

שלשולים קלים עלולים להופיע בעקבות הטיפול, בהם ניתן לטפל תרופתית בהתאם להוראות הרופא.

תגובה אלרגית

תופיע בדרך כלל תוך עשר הדקות הראשונות מתחילת הטיפול. לפני התחלת הטיפול נוהגים לתת תערובת של תרופות שמטרתן לצמצם את הסיכוי לתגובה אלרגית. במהלך הטיפול החולה נמצאת במעקב צמוד כך שניתן לטפל מיידית בכל תגובה העלולה להופיע.

עוצמת התגובות יכולה לנוע מבינונית לחמורה, והן מתבטאות בהסמקה חזקה, גירויי עור, כאבי גב, קוצר נשימה, עילפון, חום וצמרמורות. במקרה של תגובה חריפה הטיפול בטקסוטר יופסק מיד ולא יחודש.

שינויים בקצב הלב

במקרים נדירים עלול הטקסוטר לגרום להאטת קצב הלב ועל כן תימצאי במעקב צמוד במהלך הטיפול. במידה ותופעות אלו אכן קורות מטפלים בהן מיידית ובקלות ולא יהיה צורך בהפסקת הטיפול. תגובות אלו אינן דומות לתגובות האלרגיות המתוארות לעיל.

פצעים בפה

ייתכנו פצעים בפה בהם ניתן לטפל על ידי חומרי שטיפה שיומלצו על ידי הצוות המטפל.

השפעות על הכבד

לטקסוטר עלולה להיות השפעה זמנית על תפקוד הכבד ועם סיום הטיפול יחזור גם הכבד לתפקוד נורמלי. בדיקות הדם הסדירות במהלך הטיפול מיועדות גם למעקב אחרי תופעת לוואי זו.

תגובות של רגישות יתר

תגובות קיצוניות של רגישות יתר עלולות להופיע כתוצאה מטיפול בטקסוטר שבא לאחר טיפול מקדים בתרופה דקסמטזון נגד בחילות. עם תגובות אלו נמנות פריחה, תת לחץ דם, ו/או עווית הסימפונות. במקרים כאלו מופסק הטיפול בטקסוטר. הטיפול בטקסוטר אינו מתאים גם לחולים הרגישים לתרופות אחרות המכילות פוליסורבט 80.

כאבים במקום הזריקה

במקרים אחדים ייתכן שתחושי כאב במקום בו הוחדר המזרק או במקום אחר לאורך הוריד. במקרה כזה דווחי על כך לצוות המטפל. לאחר מספר שבועות תיתכן התקשות והתכהות כמספר סנטימטרים מעל למקום החדרת המזרק, אך זה יחלוף עם הזמן.

עליה במשקל וצבירת נוזלים

בעקבות הטיפול עלול הגוף לצבור נוזלים (oedema) ולגרום להתנפחות הרגליים והקרסוליים. תיתכן גם עליה במשקל שתיעלם לאחר סיום הטיפול. התרופות הניתנות למניעת התגובה האלרגית פועלות גם להפחתת הסיכון שבהצטברות הנוזלים.

תגובות בעור

פריחה על העור עלולה להתפתח בכל מקום בגוף, לרוב על הידיים והרגליים. העור נהיה יבש, אדום ומתקלף. ניתן להקל על התופעה על ידי שימוש בקרם ידיים על בסיס גליצרין.

תגובות בציפורניים
לאחר מספר טיפולים בטקסוטר הציפורניים עלולות לשנות את צבען, אך תופעה זו חולפת לאחר מספר חדשים. במרכזים הרפואיים ניתן לקבל כפפות אלסטרוג'ל למניעת רעילות לציפורניים (אך קיימת התוויית-נגד למקרים של נוירופתיה.)

תגובות בעינים

הפרעות זמניות בראיה (הבזקים, חשיכה זמנית) עלולות להיגרם במהלך הטיפול בטקסוטר, בעיקר בעת מתן הערוי, אך הן חולפות עם תום הטיפול.

התופעה דמעת (lacrimation) אינה נפוצה אך מופיעה לעיתים כתוצאה מטיפול בטקסוטר, בפרט בטיפול הניתן אחת לשבוע (בהשוואה לטיפול אחת לשלושה שבועות). במהלך הטיפול עלולה להיגרם היצרות של תעלת הדמעות, וכתוצאה מכך העינים דומעות באופן מוגבר. יש לפנות לבדיקת רופא עינים עם הופעת הסימן הראשון לגירוי בעינים או לדמיעת יתר. במקרים אלו המטופלת מופנית לניתוח או להחדרת צינורית סיליקון לתעלת הדמעות.

קבלת תמיכה

אם יש לך חששות לגבי הטיפול בטקסוטר את יכולה לשוחח על כך עם הצוות המטפל בך. גם שיחה עם מישהי שעברה את הטיפול בעבר יכולה לסייע, וזאת במסגרת קבוצת תמיכה או בקשר אישי.

עודכן לאחרונה בינואר 2012

 


הבהרה
אין לראות בתכנים המופיעים בעמוד זה משום המלצה ו/או חוות דעת רפואית על שימוש בתרופה.
לפני כל שימוש בתרופה, יש להתייעץ ברופא או גורם מקצועי אחר ולעיין בעלון הצרכן. יש לפעול רק על-פי ההנחיות.

 

Share

טקסוטר

דילוג לתוכן