טיפים לקראת כימותרפיה

המידע להלן נועד לסייע בהתארגנות לקראת טיפול כימותרפי ראשון בהיבטים פרקטיים ומתוך ניסיון של חולות סרטן השד.
המידע להלן אינו מהווה תחליף למידע רפואי הניתן מהצוות המטפל כהכנה לכימותרפיה  – שימו לב לקבל מידע זה מהצוות הרפואי בבית החולים.
חשוב – במהלך הטיפול ליידע את הצוות המטפל בכל תחושה / הרגשה / כאב שאת חווה במהלך הטיפול.

כללי

טיפולי כימותרפיה מתבצעים לרוב באמצעות עירוי לווריד. משך כל טיפול משתנה ונע בין 2-3 שעות. הטיפול הראשון הוא ארוך יותר וניתן בקצב איטי יותר  מכיוון שניתן לראשונה ומצריך  ניטור צמוד של התגובה הגופנית של כל אחת ואחת.

פיאות

לגבי נשים רבות נשירת שיער הנגרמת בשל הכימותרפיה היא אחת מהתופעות הקשות יותר איתן עליהן להתמודד במאבק נגד מחלת הסרטן. כדאי לדעת שלרוב נשירת השיער מתרחשת בין הטיפול השני לשלישי.
למידע נוסף על נשירת השיער
למידע על רכישת פיאות, פיאות ללא תשלום והחזרים

גבות

כדי להתמודד עם נשירת שערות הגבות ניתן לרכוש גבות מודבקות או לצייר את קו הגבה בעיפרון איפור. פתרון נוסף הוא איפור קבוע לפני שמתחילים את הטיפולים הכימותרפיים (מיקרופיגמנטציה).

טיפים ליום הכימותרפיה

  • כדאי להגיע עם מלווה, לפחות לטיפול הראשון. המלווה יכול/ה לסייע בהבאת דברים, התניידות לשירותים (עם עמוד האינפוזיה) ועוד
  • מומלץ להגיע בלבוש נוח. כדאי להביא עמך חולצה/ סווטשירט חם (גם בקיץ) מאחר שלרוב קר באשפוז יום.
  • כדאי להביא אמצעים להקלת משך זמן השהייה באשפוז היום כגון: ספרים, מוזיקה, מחשב נייד, סריגה וכד'
  • פלייליסט לטיפולים – ניתן להכין רשימת השמעה (פלייליסט) של שירים לטיפולים (חלק שומעות פלייליסט קבוע בכל הטיפולים וחלק פלייליסט ייחודי לכל טיפול וטיפול)
  • כדאי לדאוג לשתיה קרה / קרח / קרטיב בציידנית – אלו מסייעים בהתמודדות עם הטעם המתכתי / טעם מר שנוצר לעיתים בפה במהלך הטיפול
  • אוכל – כדאי להביא משהו קל לאכול, עדיף אוכל יבש (למשל בייגלה). כדאי סוכריות חמוצות ומסטיקים (לשפר טעמים בפה שלעיתים משתנים בשל הכימותרפיה).

התארגנות בבית לקראת הטיפולים

כדאי לא להשאיר מטלות בבית לימים שלאחר הכימותרפיה. לרוב ביום החזרה מהכימותרפיה תהיה מעט עייפות אך לא תהיה מגבלה בתנועה או בתפקוד. לרוב עייפות וחולשה יופיעו  לאחר כ -24-72 שעות מהטיפול. הגוף לאט לאט מתאושש.


התמודדות רגשית

לקראת טיפולי הכימותרפיה ובמהלכם עולות שאלות רבות ובאופן טבעי מתעוררים חששות ופחדים. את מוזמנת לפנות ל'אחת מתשע' לקבלת סיוע רגשי בטלפון 1-800-363-400  או בדוא"ל callus@onein9.org.il

מעודכן: 3 ביולי 2022

 

Share

טיפים לקראת כימותרפיה

דילוג לתוכן