אייברנס (פאלבוציקיליב)

Ibrance, palbociclib

אייברנס הינו מעכב סלקטיבי של קינאזות תלויות-ציקלין מסוגים CDK4 -CDK6. במשפחת תרופות זו – מעכבי CDK 4/6 נכללות גם קיסקלי/ ריבוציקליב וורזניו/ אבמציקליב.

אייברנס אושרה על ידי ה-FDA בפברואר 2015 לשמש בשילוב עם תרופת פמרה (שם כימי: Letrozole) כתרופת קו ראשון.

התרופה מיועדת לנשים בגיל המעבר עם סרטן שד גרורתי חיובי לקולטן אסטרוגן (+ER)  ו- HER2  שלילי, אשר לא קיבלו טיפול מערכתי קודם למחלה. אייברנס מאיטה את התפשטות התאים הסרטניים באמצעות עצירת אנזימים שמעורבים בחלוקת התא הסרטני.

כיצד היא פועלת

מעכבי CDK 4/6 הן משפחה של תרופות שמעכבות סלקטיבית של קינאזות תלויות-ציקלין מסוגים CDK4 -CDK6. לקינאזות אלו תפקיד חשוב בוויסות והפעלה של מעגל חיי התא, משלב הגדילה (G1) לשלב שכפול ה-DNA שלב S. בסוגים רבים של סרטן, כמו סרטן שד חיובי לקולטן לאסטרוגן (ER+), קינאזות אלו פועלות ביתר, דבר המביא לאובדן השליטה על מעגל חיי התא ולשגשוג של תאי גידול.
אייברנס (כמו גם קיסקלי וורזניו) פועלת כדי להחזיר את השליטה במעגל חיי התא ולחסום שגשוג תאי הגידול. במהותו, התהליך הסרטני קשור לאיבוד שליטה על מעגל חיי התא, כאשר 2 הקינאזות CDK4/6  מפגינות פעילות יתר בסוגי סרטן רבים, המשגשגים באופן בלתי נשלט. נתונים מניסויים קדם-קליניים רומזים לכך שהעיכוב הכפול של 2 הקינאזות, והאיתות האסטרוגני הם תהליכים סינרגיסטים הבולמים את הגדילה של שורות תאי סרטן שד (+)ER בשלב ה-G1, ומונעים את מעברו לשלב S.

מחקרים

על פי ממצאי ניסוי שנערך בקרב 165 נשים בגיל המעבר הלוקות בסרטן שד גרורתי, הצליחה התרופה לבלום משמעותית את התקדמות המחלה. אצל נסייניות שקיבלו פאלבוציקיליב ביחד עם פמרה  (Letrozole),  המחלה נעצרה למשך 20.2 חודשים בהשוואה ל- 10.2 חודשים בלבד בקרב נסייניות שקיבלו לטרוזל בלבד. כמו כן התגלה כי חולות שקיבלו את התרופה היו בסיכון נמוך ב־58% לחזרת המחלה, לעומת חולות שקיבלו טיפול הורמונלי בלבד.

מחקר (PARSIFAL) שהוצג בכנס ASCO 2020 הוכיח יעילות דומה לשילוב של אייברנס עם פסלדוקס (פולווסטרנט) כטיפול קו ראשון לנשים עם סרטן שד גרורתי רגיש להורמונים ושלילי ל- HER2.

מתן התרופה:

בכדורים, אחת ליום במשך 3 שבועות, ושבוע הפסקה

התרופה תוכנס לסל הבריאות בשנת 2018.  

תופעות לוואי

להלן מובאות תופעות לוואי שונות הקשורות לטיפול באייברנס. אין זה אומר שכל מטופלת צפוייה. לסבול מכל התופעות או מחלקן.

 תופעות לוואי נפוצות

  • נויטרופניה
  • לויקופניה
  • עייפות
  • קוצר נשימה
  • סחרחורות

תופעות לוואי נפוצות פחות

  • תסחיף ריאתי
  • כאבי גב

בפברואר 2016 הורחבה ההתוויה גם לטיפול, עם פסלודקס, בנשים שמחלתן התקדמה תחת טיפול הורמונלי אחר. הרחבת ההתוויה נעשתה על סמך מחקר PALOMA-3, שהראה שהוספת האיברנס לתרופת הפסלודקס בנשים שמחלתן התקדמה תחת טיפול אחר מביאה להארכת הזמן עד התקדמות המחלה ולעליה באחוז המגיבות לטיפול. למחקר

כאשר אייברנס אושרה בפברואר 2015, היא אושרה כטיפול קו ראשון. מחקר PALOMA-3 מראה כי לאייברנס  יתרונות כטיפול קו שני. מחקר PALOMA-3 אינו חל על נשים אשר מקבלות או שקיבלו אייברנס כטיפול קו ראשון.

עדכון: יוני 2020

מקורות:

אתר התרופה

האגודה האמריקאית למלחמה בסרטן

 drugs.com

הודעת FDA

אתר Journal of Clinical Oncology

 


הבהרה
אין לראות בתכנים המופיעים בעמוד זה משום המלצה ו/או חוות דעת רפואית על שימוש בתרופה.
לפני כל שימוש בתרופה, יש להתייעץ ברופא או גורם מקצועי אחר ולעיין בעלון הצרכן. יש לפעול רק על-פי ההנחיות.

 

Share

אייברנס (פאלבוציקיליב)