מחקר: אימונותרפיה הראתה יעילות בטיפול בסרטן שד מוקדם מסוג טריפל נגטיב

בכנס ESMO 2019  הוצגו תוצאות הביניים של מחקר KEYNOTE-522 לפיהן הוספת התרופה קיטרודה – טיפול אימונותרפי לכימותרפיה בטיפול נאואדג'וונטי (טיפול טרום ניתוחי) לנשים שחלו בסרטן שד מסוג טריפל נגטיב (TNBC) הובילה לעלייה בתגובה הפתולוגית המלאה (כלומר לא נותרו שאריות גידול בתאי השד ובבלוטות הלימפה בזמן הניתוח).

מחקר KEYNOTE-522 הוא מחקר פאזה שלישית שבחן את יעילות המשלב של קיטרודה (פמברוליזומאב – pembrolizumab) עם כימותרפיה אל מול כימותרפיה בלבד בחולות סרטן שד מוקדם (לא גרורתי) מסוג טריפל נגטיב, כטיפול טרום-ניתוחי, ולאחר מכן קיטרודה כטיפול משלים (אדג'וונטי).
במחקר השתתפו 1,174 חולות שחולקו לשתי קבוצות: קבוצה ראשונה שקיבלה את הטיפול האימונותרפי בתוספת לכימותרפיה וקבוצת  בקרה שקיבלה פלסבו + כימותרפיה. זמן המעקב החציוני אחר החולות עמד על 15.5 חודשים.

תוצאות הביניים של המחקר הראו כי שיעור הנשים שבמהלך הניתוח הראו תגובה פתולוגית מלאה  ( pCR – pathological complete response) היה גבוה יותר בקבוצה שקיבלה את הטיפול האימונותרפי בתוספת לכימותרפיה ועמד על 64.8% לעומת הקבוצה שקיבלה כימותרפיה בלבד – 51.2%.

תופעות לוואי חמורות היו בשיעור של 78% בקבוצה שקיבלה גם אימונותרפיה לעומת 73% בקבוצה שקיבלה כימותרפיה בלבד.

החוקרים מציינים כי הוספת האימונותרפייה לטיפול עשוייה להוביל ככל הנראה להפחתה בשיעורי חזרת המחלה בקרב חולות בסרטן שד מסוג טריפל נגטיב ולהגדלה של שיעור החולות שנרפאות מהמחלה.

מקורות:

אתר ESMO  -הודעה לעיתונות

אתר ESMO – חדשות בנושא אונקולוגיה

עדכון: אוקטובר 2019

Share

מחקר: אימונותרפיה הראתה יעילות בטיפול בסרטן שד מוקדם מסוג טריפל נגטיב

שינוי גודל גופנים
ניגודיות