ה-FDA אישר תרופה חדשה לטיפול בסרטן שד גרורתי מסוג טריפל נגטיב

טיפול חדשני בנשים עם סרטן שד גרורתי מסוג טריפל נגטיב (TNBC)

באפריל 2020 אישר ה-FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקאי) את התרופה טרודלבי (Trodelvy/ sacituzumab govitecan-hziy) לטיפול בנשים עם סרטן שד גרורתי מסוג טריפל נגטיב שכבר עברו שני קווי טיפול לפחות במחלתן הגרורתית.

עד כה, הטיפול בסרטן שד גרורתי מסוג טריפל נגטיב נעשה באמצעות כימותרפיה. הטיפול החדשני בטרודלבי הוא טיפול מכוון מטרה – התרופה מיועדת לפגוע רק בתאים הסרטניים. הטיפול הוא מסוג ADC – נוגדן מצומד לתרופה: הנוגדן נצמד לחלבון על פני התא הסרטני, וכך מוחדרת  התרופה לתוך התא הסרטני ומובילה להריסתו (החלבון על פני התא הסרטני בא לידי ביטוי ב כ-90% מהתאים הסרטניים מסוג טריפל נגטיב) .

אישור ה-FDA ניתן על סמך מחקר בשלב מוקדם (מחקר פאזה II) שבו השתתפו 108 נשים עם סרטן שד גרורתי מסוג טריפל נגטיב שכבר טופלו בעבר ב- 2 קווי טיפול לפחות במחלתן הגרורתית. הנשים קיבלו את התרופה טרודלבי (Trodelvy) ונבחן האם היתה תגובה לטיפול. תוצאות המחקר הראו כי בקרב 33.3% מהנשים היתה תגובה לטיפול (ירידה בכמות הגידולים ו/או גודלם). משך התגובה (החציוני) לטיפול עמד על 7.7 חודשים.

תופעות הלוואי הנפוצות בשימוש בתרופה כללו בחילה, נויטרופניה (ירידה בכמות תאי דם לבנים מסוג נויטרופילים, שמובילה לקושי להילחם בזיהומים), שלשולים, עייפות, אנמיה, הקאות, נשירת שיער, עצירות, פריחה, ירידה בתיאבון וכאבי בטן. יצויין כי תופעות לוואי חמורות במיוחד היו נויטרופניה חריפה ושלשולים.

עדכון: מאי 2020

מקורות:
אתר ה-FDA
כתב העת NEJM
אתר ASCOPost
אתר MedPageToday
אתר BreastCancer

Share

ה-FDA אישר תרופה חדשה לטיפול בסרטן שד גרורתי מסוג טריפל נגטיב

שינוי גודל גופנים
ניגודיות