הלאבן (אריבולין)

Halaven (Eribulin Mesylate)

הלאבן הוא טיפול כימותרפי בעל מנגנון פעולה חדשני. התרופה מאושרת על ידי מינהל המזון והתרופות בארה"ב (FDA) לטיפול בחולות סרטן שד גרורתי בקו שלישי ומעלה, שקיבלו לפחות שני משטרי טיפול כימותרפי בשלב הגרורתי, כאשר שניים מתוך הטיפולים הללו היו מקבוצות האנתרציקלינים והטקסנים. באירופה, החל מאוגוסט 2014 אושרה הרחבה של ההתוויה, כך שתכלול חולות עם סרטן שד גרורתי בשלב מוקדם יותר, שעברו לפני כן פחות טיפולים. כלומר, לפי סוכנות התרופות האירופית (EMA) ניתן לטפל בתרופה זו גם בחולות שמחלתן התקדמה לאחר לפחות משטר טיפול כימותרפי אחד למחלה מתקדמת.

התרופה כלולה בקווים המנחים של ה-NCCN כתכשיר יחיד (מונותרפיה) מועדף לטיפול כימותרפי בסרטן השד.

הטיפול בהלאבן הביא לשיפור משמעותי בהישרדות בקרב חולות סרטן שד גרורתי, שכבר קיבלו טיפולים רבים אחרים למחלתן. כך עולה ממחקר EMBRACE שהשווה את הטיפול בהלאבן בלבד לטיפולים אחרים, לפי בחירת הרופא. על פי התוצאות, הטיפול הביא לשיפור של 25.7% בהישרדות הכוללת בהשוואה לטיפולים אחרים. זהו הטיפול הראשון בתכשיר יחיד המוכיח הארכת חיים, לאחר טיפולים רבים קודמים במחלה (התרופה נוסתה בקווי הטיפול השלישי עד החמישי).

כיצד פועלת התרופה

הלאבן הוא מקבילה סינתטית למולקולה שנמצאת בטבע בספוג ים. היא נכללת בקבוצת התרופות האנטי-סרטניות Microtubule dynamics inhibitors

התרופה פועלת כנגד מרכיב המיקרוטובולין בתא. היא גורמת להרס עצמי של התא בשלב ההתחלקות וכך בולמת את צמיחתו והתפשטותו של התא הסרטני.

איך ניתנת התרופה

התרופה ניתנת באמצעות עירוי בטפטוף מהיר (15 דקות), ביום הראשון וביום השמיני במחזור טיפול של 21 יום.

אין צורך בנטילת תרופות סטרואידיות או אנטי-היסטמיניות לפני הטיפול. תרופות נוגדות בחילות יינתנו בד"כ רק עם קבלת הטיפול, אלא אם בהמשך מופיעות בחילות.

תופעות לוואי

הטיפול בהלאבן אינו מלווה בסיכון לרעילות חמורה.

בין תופעות הלוואי הנפוצות ביותר של הטיפול בתרופה:

  • ירידה זמנית בספירת הדם (ואז ניתן להקטין מינון)
  • עייפות ותשישות
  • נוירופתיה פריפריאלית (נימול באצבעות), בדרך כלל בדרגה נמוכה.
  • נשירת שיער (אלופסיה) במהלך הטיפול
  • שילשולים,עצירות, בחילות, הקאות
  • כאבי שרירים, כאבי פרקים

התרופה בישראל

הלאבן נרשמה בישראל באוקטובר 2012 לטיפול כתרופה בודדת (מונותרפיה) בחולות סרטן שד מתקדם מקומי או גרורתי שמחלתן התקדמה לאחר לפחות שני מחזורי טיפולים כימותרפיים לסרטן שד מתקדם. על הטיפולים הקודמים לכלול אנתראציקלין וטקסן, אלא אם החולה לא התאימה לטיפולים אלה.

התרופה נכנסה לסל הבריאות בינואר 2016 לטיפול בסרטן שד מתקדם או גרורתי מסוג  Triple negative breast cancer)  TNBC) לאחר כשל בטיפול כימותרפי קודם.

בין המקורות

E-Med, 11.8.14

Medscape, 3.3.11

The Lancet, Vol. 377, Issue 9769. 12.3.11

קווים מנחים NCCN 5.4.11

לפרטים על הרישום בישראל

עודכן באוגוסט 2014

 


הבהרה
אין לראות בתכנים המופיעים בעמוד זה משום המלצה ו/או חוות דעת רפואית על שימוש בתרופה.
לפני כל שימוש בתרופה, יש להתייעץ ברופא או גורם מקצועי אחר ולעיין בעלון הצרכן. יש לפעול רק על-פי ההנחיות.

 

Share

הלאבן (אריבולין)

דילוג לתוכן