אקסג'יבה (דנוזומב)

Denosumab, XGEVA

אקסג'יבה (דנוזומב) היא תרופה ביולוגית, המשמשת למניעת פגיעות בשלד, הנפוצות בקרב חולות סרטן שד גרורתי. אקסג'יבה רשומה על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA) לטיפול בחולי/ות סרטן עם גרורות בעצמות.

בעצם תקינה מתקיים איזון בין תאים בוני עצם ותאים הורסי עצם. במקרה של גרורות סרטן בעצמות, הגרורה עלולה להטות את שווי המשקל הביולוגי בעצם ולגרום להרס העצם. על כן, במקביל לטיפול האונקולוגי הנהוג בסרטן, ניתן גם טיפול ממוקד בעצם, כדוגמת הטיפול בביספוספונטים (זומרה, ארדיה) או באקסג'יבה.

התרופה הוכללה בקווים המנחים של ה-NCCN, ארגון המאגד את מרכזי הסרטן המובילים בעולם, כאפשרות טיפולית מעט יותר טובה למניעת פגיעות בשלד בהשוואה לתרופות הקיימות:

במחקרים שלב –III  שהשוו את הדנוזומב לזומרה נמצא יתרון לאקסג'יבה בהארכת הזמן עד להתפתחות הפרעות בעצמות (SREs) ובמספר ההפרעות בעצמות. יחד עם זאת, לא הוכח שמתן אקסג'יבה וזומרה כחלק מהטיפול המניעתי מפחית את הסיכון לגרורות, הנושא עדיין נחקר. באשר להישרדות הכוללת לא נמצא הבדל בין דנוזומב לזומרה.

הטיפול באקסג'יבה הראה הפחתה בשיעור הכאב ושיפור באיכות החיים של המטופלות. רמת הרעילות של אקסג'יבה נמוכה יותר בהשוואה לזומרה, ולכן יכולה להוות אפשרות מתאימה לחולות עם גרורות בעצמות שסובלות מכשל ואי-ספיקה כלייתיים. בעקבות הטיפול באקסג'יבה נצפו יותר מקרים של היפוקלצמיה (תת-סידן בדם) בהשוואה לטיפול בזומרה. הסיכון לנקרוזיס של עצם הלסת (הרס העצם מתחת לשיניים) – דומה בשתי התרופות.

כיצד פועלת התרופה

מנגנון הפעולה של דנוזומב נבדל ממנגנון הפעולה של הביספוספונטים. זוהי תרופה ביולוגית, נוגדן אנושי חד-שבטי, המעכב את ההיווצרות, התפקוד וההישרדות של התאים הורסי העצם.

כיצד ניתנת התרופה

התרופה ניתנת כזריקה תת-עורית (בבטן ,בזרועות או בירכיים), שניתן לקבל גם במרפאת האחות. אקסג'יבה ניתנת במינון של 120 מ"ג אחת לחודש.

תופעות לוואי

קוצר נשימה, שלשול, היפוקלצמיה (תת-סידן בדם). תופעת לוואי אפשרית היא אוסטיאונקרוזיס (נמק) של הלסת. הקווים המנחים של ה-NCCN 

מציינים כי על האישה לעבור בדיקת שיניים וטיפול שיניים מונע לפני הטיפול, בגלל הסיכון לנקרוזיס של עצם הלסת בטיפול בתרופות דנוזומב, זומרה, ארדיה.

התרופה בישראל

האקסג'יבה רשומה בישראל. התרופה נכללה בסל בתחילה לטיפול בגרורות בעצמות מסרטן הערמונית, החל מינואר 2015 כלולה לכלל החולים/ות עם גרורות בעצמות הסובלים מפגיעה בתפקוד הכלייתי, שמונעת מהם לקבל טיפול בזומרה. לחוזר משרד הבריאות בנושא.

הערה

התרופה Prolia (פרוליה) מכילה דנוזומב במינון של 60 מ"ג, וניתנת לטיפול במצבים מוגדרים של אוסטיאופורוזיס.

מקורות

אתר התרופה

חוזר מנכ"ל משרד הבריאות – הרחבת סל התרופות, ינואר 2015

עודכן לאחרונה בפברואר 2015

 


הבהרה
אין לראות בתכנים המופיעים בעמוד זה משום המלצה ו/או חוות דעת רפואית על שימוש בתרופה.
לפני כל שימוש בתרופה, יש להתייעץ ברופא או גורם מקצועי אחר ולעיין בעלון הצרכן. יש לפעול רק על-פי ההנחיות.

 

Share

אקסג'יבה (דנוזומב)

דילוג לתוכן