ורזניו – אבמציקליב

ורזניו – אבמציקליב (Verzenio / Abemaciclib) היא תרופה "ביולוגית" המסייעת להאיט את התקדמות הסרטן באמצעות חסימת שני חלבונים בשם קינאזות תלויות-ציקלין מסוג CDK4 -CDK6 (תרופה ממשפחת מעכבי CDK 4/6). כאשר חלבונים אלו מצויים בפעילות יתר, הם מאפשרים לתאי הסרטן לגדול ולהתחלק בצורה מהירה. אבמציקליב, אשר "מכוונת מטרה" לחלבונים האלו, מונעת את התחלקות התאים הסרטניים בצורה לא מבוקרת. להרחבה על פעילות המנגנון – ראו באייברנס (תרופה נוספת ממשפחת מעכבי CDK 4/6).

סרטן שד מתקדם או גרורתי

אבמציקליב ניתן יחד עם מעכבי ארומטז לנשים לאחר המנופאוזה עם סרטן שד גרורותי, חיובי להורמונים (+HR) , לנשים שטרם טופלו במעכב ארומטז.

אבמציקליב ניתן יחד עם FULVESTRANT עם סרטן שד גרורותי, חיובי להורמונים (+HR) שקיבלו טיפול אנדוקריני (אנטי הורמונלי) קודם.

התרופה נכללת בסל הבריאות החל מ-2019. לפרטים "כל הבריאות" – משרד הבריאות.

סרטן שד מוקדם

בספטמבר 2020 התפרסמו תוצאות הביניים של  מחקר MonarchE שבדק הוספה של אבמציקליב לטיפול ההורמונלי הסטנדרטי (כטיפול אדג'וונטי) בנשים שחלו בסרטן שד מוקדם, רגיש להורמונים שהן בסיכון גבוה לחזרת המחלה. המחקר הראה על הפחתה של 25% בסיכון לחזרת המחלה במהלך השנתיים הראשונות.
באוקטובר 2021 אישר ה- FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקאי) על בסיס מחקר MonarchE. את אבמציקליב כטיפול אדג'וונטי בתוספת לטמוקסיפן או מעכבי ארומטז לנשים עם סרטן שד הורמונלי שהן בסיכון גבוה לחזרת המחלה ומדד KI-67 של 20% ומעלה.
במרץ 2023 עדכן ה-FDA את ההתוויות והסיר את הדרישה לגבי מדד KI-67.

במרץ 2024 הוכללה התרופה בסל הבריאות הממלכתי בשילוב עם טיפול אנדוקריני כטיפול משלים בחולות עם סרטן שד מוקדם חיובי להורמונים (+HR), (-)HER2, עם קשריות לימפה חיוביות, המוגדרים בסיכון גבוה לחזרת המחלה:

א. לפחות 4 קשריות לימפה חיוביות.

ב. בין אחת לשלוש קשריות לימפה חיוביות ולפחות אחד מאלה:

  1. גודל גידול של 5 ס"מ ומעלה
  2. דרגה היסטולוגית 3.
  3. מדד KI-67 בערך של מעל 20%.

משך הטיפול המשלים עד שנתיים.

הטיפול בתרופה יינתן לחולה שטרם טופלה במעכב CDK4/6 למחלתה. אם טופלה בשלב מוקדם, תוכל לקבל במחלה מתקדמת או גרורתית.

עדכון: מרץ 2024

Share

ורזניו – אבמציקליב

דילוג לתוכן