פלואורואורציל

Fluorouracil, 5FU
פלואורואורציל 5FU היא תרופה כימותרפית המשמשת לטיפול בסרטן השד, בין השאר. התרופה, בצורת נוזל שקוף, ניתנת בדרך כלל בעירוי תת-עורי בשילוב עם שתי תרופות כימותרפיות נוספות.
שני השילובים הנפוצים:
CMFציטוקסן, מטרקס ו-5FU
CAF ציטוקסן, אדריאמיצין ו-5FU

בדיקת התאמה לטיפול – TheraGuide 5FU

כ-10-15% מחולי הסרטן המועמדים לטיפול כימותרפי ב-5FU וקסלודה עלולים להיות בסיכון לתופעות לוואי קשות כתוצאה מהטיפול, בשל שינויים בגנים DPYD, TYMS. הבדיקה, המתבצעת באמצעות דגימת דם פשוטה, מאפשרת לבחון בצורה מקיפה את קיומם של פגמים גנטיים בגנים הללו, ולהעריך בצורה מושכלת את הסיכון לתופעות לוואי קשות. בעקבות ההערכה ניתן יהיה לשקול הפחתת המינון או החלפה של הטיפול.

מבוצעת על ידי: אונקוטסט טבע טל' 09-8631593

מהן תופעות הלואי של 5FU

כל אשה מגיבה לתרופות בצורה שונה, ויש נשים הסובלות מתופעות לוואי יותר מאחרות. בכל מקרה אין זה מחוייב המציאות שכל מטופלת בתרופה אכן תיתקל בחלק או כל תופעות הלוואי המוכרות. מרבית תופעות הלוואי הללו אופייניות גם לתרופות כימותרפיות נוספות הניתנות לך ביחד עם 5FU.

להרחבה על ההתמודדות עם תופעות הלוואי של הכימותרפיה

תופעות הלוואי השכיחות ביותר

תופעות הלוואי השכיחות ביותר של 5FU הן:
כיבים ופצעים בפה ושינויים בחוש הטעם
שלשולים
גירוי בעיניים
וראייה מטושטשת
שינויים בעור – העור עשוי לשנות את צבעו ולהפוך לכהה יותר.
ירידה זמנית בייצור תאי דם על ידי מח העצם – ירידה זו עשויה להביא לאנמיה ועייפות, לסיכון מוגבר לדימומים וחבלות ולסיכון מוגבר לזיהומים. הירידה בספירת תאי הדם שלך עשויה להתחיל החל משבוע לאחר הטיפול, ובדרך כלל תגיע לשפל 10-14 יום לאחר הטיפול. לאחר מכן, ספירת הדם תשוב ותעלה ובדרך כלל תשוב לרמה רגילה תוך 21-28 ימים. הטיפול ב- CMF ניתן בדרך כלל כל 21 יום.
עייפות ותחושת חולשה
תופעות לוואי פחות שכיחות

בחילות והקאות
נשירת שיער – תופעה זו אינה שכיחה אך שיערך עשוי להדלדל ולעיתים גם לנשור לגמרי. נשירת השיער מתחילה בדרך כלל כ-3-4 שבועות לאחר התחלת הטיפול. זוהי נשירה זמנית והשיער ישוב ויצמח לאחר תום הטיפול.
שינויים בציפורניים – הציפורניים עשויות להפוך לשבירות, סדוקות או מחורצות. לאחר תום הטיפול שינויים אלה ייעלמו בהדרגה תוך מספר חודשים. רגישות העור לשמש.
פריחה.
כאבים ואדמומיות בפרקי הידיים והרגליים – זוהי תופעה זמנית שמשתפרת לאחר תום הטיפול. ייצור מוגבר של דמעות- תופעה זמנית.

מתי חשוב ליידע את הרופא המטפל

אם יש לך חום מעל 38 מעלות, חבלות או דימומים בלתי מוסברים, או שאת מרגישה חולה גם אם אין לך חום, עלייך להתקשר מייד לרופא המטפל בך או לפנות לחדר מיון. חשוב ליידע את הרופא אם יש לך כאבים בעיניים או שינויים בראייה. ידעי את הרופא אם את סובלת מבחילות והקאות שאינן ניתנות לשליטה.

עודכן באוגוסט 2013

 


הבהרה
אין לראות בתכנים המופיעים בעמוד זה משום המלצה ו/או חוות דעת רפואית על שימוש בתרופה.
לפני כל שימוש בתרופה, יש להתייעץ ברופא או גורם מקצועי אחר ולעיין בעלון הצרכן. יש לפעול רק על-פי ההנחיות.

 

Share

פלואורואורציל

דילוג לתוכן