מחקר: סיכון גבוה יותר להידלדלות העצם בקרב נשים צעירות שהחלימו מסרטן שד

מחקר שנערך באוניברסיטת ג'ון הופקינס בארה"ב ופורסם בכתב העת Breast Cancer Research העלה כי בקרב נשים צעירות שהחלימו מסרטן שד קיים סיכון גבוה יותר לאוסטאופניה ולאוסטיאופורוזיס מאשר בקרב נשים בגילאים דומים שלא חלו בסרטן שד (אוסטיאופוניה – מצב בו חלה הידלדלות של העצם וצפיפות העצם נמוכה מהנורמלי. אוסטיאופורוזיס הוא דרגה חמורה של הידלדלות העצם. במצבים אלו קיים סיכון גבוה יותר לשברים). עוד מסתבר מהמחקר, כי הסיכון עולה כאשר הטיפול שעברו הנשים שחלו כלל כימותרפיה ובתוספת טיפול הורמונלי או אפילו רק כאשר טופלו במעכבי ארומטז בלבד (ללא כימותרפיה), וכי הסיכון לאוסטאופניה ולאוסטיאופורוזיס היה גבוה כמעט פי שניים בנשים שאובחנו בסרטן שד מתחת לגיל 50 מאשר בנשים בגילאים דומים שלא חלו.

עורכי המחקר השוו בין קבוצה של 211 נשים שחלו בסרטן שד (בשלב 0-3): כל הנשים עברו ניתוח, 65% מהן קיבלו טיפול הורמונלי ו-50% קיבלו כימותרפיה, לבין קבוצה של 567 נשים בגילאים דומים שלא חלו. ממוצע הגילאים בקבוצה הראשונה עמד על 48.1 לעומת 44.7 בקבוצה השניה.  תקופת המעקב הממוצעת עמדה על 5.8 שנים.

תוצאות המחקר

  • הסיכון של נשים שחלו והחלימו מסרטן שד לפתח אוסטאופניה או אוסיטיאופורזיס גבוה יותר (ב-68%) מאשר הסיכון של נשים שלא חלו.
  • לנשים שאובחנו בגיל 50 ומטה יש סיכון כמעט כפול לאוסטאופניה ואוסטיאופורוזיס מאשר לנשים שלא חלו בגילאים דומים.
  • הסיכון לנשים שקיבלו כימותרפיה וטיפול הורמונלי היה גבוה פי 2.7 מאשר בקרב נשים שלא חלו.
  • הסיכון לאוסטואפניה ואוסטיאופורוזיס לנשים שקיבלו כימותרפיה ומעכבי ארומטז היה גבוה פי 3.83 מאשר בנשים שלא חלו.
  • הסיכון לנשים שקיבלו כימותרפיה וטמוקסיפן היה גבוה פי 2.48 מאשר בנשים שלא חלו.
  • הסיכון לנשים שקיבלו מעכבי ארומטז בלבד (ללא כימותרפיה) היה פי 2.72 מאשר בנשים שלא חלו.

החוקרים מציינים, שגם כאשר בודקים את המצב עבור נשים שלא הגיעו למנופאוזה (הפסקת הווסת) בעקבות הטיפולים – עדיין הסיכון לאוסטיאופניה ולאוסטיאופורוזיס היה גבוה יותר. לדבריהם נראה כי קיימת השפעה לטיפולים על צפיפות העצם, השפעה שהיא נפרדת מהשפעת המנופאוזה.

עוד בהתייחסות למחקר, נאמר כי נדרשים מחקרים ארוכי טווח כדי להבין את מלוא ההשלכות ולקבוע המלצות, אבל שהמחקר מראה כי חשוב להבין את הסיכונים הקיימים לאוסטיאופניה ואוסטיאופורוזיס עבור נשים צעירות שהחלימו מסרטן שד כבר בשנים הראשונות לאחר הטיפולים ולא רק לאחר עשור מסיומם.

 

מקורות

The ASCO Post

Breast Cancer Research

עודכן: מרץ 2019

Share

מחקר: סיכון גבוה יותר להידלדלות העצם בקרב נשים צעירות שהחלימו מסרטן שד

דילוג לתוכן