מחקר: הטיפול באנהרטו הוכיח יעילות עבור נשים עם סרטן שד גרורתי מסוג HER2

תוצאות מחקר Destiny-Breast03 שהוצגו בכנס ESMO 2021, הראו שהתרופה אנהרטו (trastuzumab deruxtecan/ENHERTU) לטיפול בנשים עם סרטן שד גרורתי מסוג HER2, שטופלו בעבר בהרצפטין וכימותרפיה, האריכה את משך הזמן עד להתקדמות המחלה בהשוואה לטיפול הסטנדרטי בקדסיילה.

המחקר, שנערך במרכזים רפואיים במקומות שונים בעולם, כלל 524 נשים עם סרטן שד גרורתי מסוג HER2 שטופלו בעבר בהרצפטין וכימותרפיה, ונועד להשוות בין היעילות והבטיחות של התרופה אנהרטו אל מול קדסיילה.  גיל הנשים במחקר היה בטווח שבין 20-83, כאשר הגיל החציוני (הגיל שמסמן את מחצית הקבוצה) היה 54.
הנשים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות (הכוללות מספר דומה של משתתפות): הקבוצה הראשונה קיבלה את תרופת המחקר אנהרטו והקבוצה השניה קיבלה קדסיילה.

תוצאות המחקר הראו:

  • הטיפול באנהרטו הוביל להפחתה של 72% בסיכון להתקדמות המחלה בהשוואה לטיפול בקדסיילה
  • לאחר תקופת מעקב חציונית של 16 חודשים, משך הזמן החציוני עד להתקדמות המחלה עמד על  6.8 חודשים בקבוצה שקיבלה קדסיילה ועדיין לא נקבע / התקיים עבור הקבוצה שקיבלה אנהרטו.
  • תגובה לטיפול בקבוצה שקיבלה אנהרטו נצפתה בקרב 79.1% מהנשים בהשוואה ל- 34.2% מהנשים בקבוצה שקיבלה קדסיילה.

תופעות הלוואי בשימוש באנהרטו היו דומות לאלו שהתגלו במחקרים קודמים בנושא (ירידה במספר הנויטרופילים, אנמיה ובחילות), יחד עם זאת תופעת לוואי של מחלת ריאה אינטרסטציאליות נצפתה בשיעור נמוך יותר מאשר במחקרים קודמים.

יצויין כי התרופה אנהרטו כבר אושרה לשימוש ע"י ה- FDA לטיפול בנשים עם סרטן שד גרורתי מסוג HER2, אשר קיבלו בעבר לפחות שני קווי טיפול למחלתן הגרורתית, על סמך מחקר קודם בתרופה.

מקורות:

תקציר המחקר באתר ESMO

ASCO Post

MedPage Today

Share

מחקר: הטיפול באנהרטו הוכיח יעילות עבור נשים עם סרטן שד גרורתי מסוג HER2

שינוי גודל גופנים
ניגודיות