טקסול

Taxol, Paclitaxel

טקסול הוא תרופה לטיפול כימותרפי בסרטן השד, מקבוצת התרופות הנקראת טקסנים (taxoids). במקור הופקה התרופה מקליפת עץ אך כיום היא מיוצרת בצורה סינטטית.

קיימת תרופה חדשה יותר, אברקסאן, המכילה את אותו חומר פעיל אך במנגנון מתקדם יותר, המונע חלק מתופעות הלוואי הכרוכות בטיפול. תרופה זו עדיין אינה מאושרת בישראל.

למי נותנים טקסול

התרופה ניתנת בד"כ בשילוב עם תרופות כימותרפיות אחרות. התרופה ניתנת לחולות סרטן שד מוקדם על מנת להוריד את הסיכון לחזרת המחלה; וכן לחולות בסרטן שד מתקדם (סרטן שהתפשט לחלקי גוף אחרים) כאשר המחלה לא הגיבה לטיפול כימותרפי סטנדרטי הכולל אנתרציקלינים, או כאשר תרופות כימותרפיות אחרות אינן מתאימות.

הטיפול בטקסול בשילוב התרופה הביולוגית אווסטין אושר בארה"ב עבור חולות סרטן שד מתקדם שלא קיבלו טיפול כימותרפי כלל והן בעלות HER2 שלילי.

על פי התוויות סל הבריאות בישראל הטקסול ניתן לטיפול בסרטן שד לאחר כשלון טיפול קודם בתרופה אחרת המיועדת לסרטן השד, ולטיפול בסרטן שד גרורתי כטיפול ראשון.

כיצד פועל הטקסול

דרך פעולתו של הטקסול שונה מזו של תרופות כימותרפיות אחרות. מכאן חשיבותו במקום בו החולה לא הגיבה לתרופות האחרות. כאשר תאים נורמלים מתחילים להתחלק נוצרות צורות הנקראות מיקרוטובולים (microtubules). אותם מיקרוטובולים נשברים או נהרסים כאשר התאים הנורמלים חדלים להתחלק. במקרה של תאי סרטן הטקסול מפסיק את הריסתם של המיקרוטובולים. תאי הסרטן נחסמים על ידי המיקרוטובולים וכך אין ביכולתם להתרבות ולגדול.

כיצד ניתן הטקסול

הטקסול ניתן באינפוזיה לתוך הוריד ביד או בזרוע. בדרך כלל ניתן הטיפול כל שלושה שבועות למשך שלוש שעות, כאשר מדובר בסך כולל של ששה טיפולים אמבולטוריים.

לעתים ניתן הטקסול בשילוב עם סוגי כימותרפיה אחרים או תרופות אנטי סרטניות אחרות. לאחר שניים או שלושה טיפולים מתבצעת בדרך כלל הערכה לגבי יעילות הטיפול.

מהן תופעות הלוואי של טקסול

כמו לכל תרופה אחרת גם לטקסול יש תופעות לוואי. יחד עם זאת, כדאי תמיד שתזכרי שכל חולה מגיבה לתרופות בצורה שונה ויש כאלו הסובלות מתןפעות לוואי ויש כאלו שלא. בכל מקרה תופעות הלוואי של הטקסול ניתנות לשליטה. אם את מקבלת תרופות כימותרפיות או אנטי סרטניות אחרות ביחד עם הטקסול עלולות להיות לך תופעות לוואי נוספות.

להרחבה על ההתמודדות עם תופעות הלוואי של הכימותרפיה

השפעות על הדם

לטקסול תיתכן השפעה חולפת על מח העצם ( מקום יצירת תאי הדם). ההשפעה מתבטאת בספירה נמוכה של תאי דם לבנים ( המעלה את הסיכון לזיהומים), בספירה נמוכה של תאי קרישה (המעלה את הסיכון לדימומים ופציעות) ולעתים ספירה נמוכה של תאי דם אדומים (אנמיה).

ספירת הדם תרד בדרך כלל כשבעה ימים לאחר התחלת הטיפול. ירידה מתחת לרמה מסוימת עלולה לגורם לדחיית הטיפול הבא ועל כן מתבצעות בדיקות דם סדירות במהלך כל הטיפול.

נשירת שיער (Alopecia)

אצל רוב החולות השיער ינשור בעקבות הטיפול, כולל שיער הגוף העפעפים והריסים. הנשירה מתחילה בדרך כלל בהדרגה כשבועיים לאחר תחילת הטיפול. הנשירה היא בשלבים אך התקדמותה מהירה ביותר, לעתים תוך מספר ימים. נשירת השיער היא זמנית וכחודש לאחר סיום הטיפול צפויה צמיחת שיער מחודשת.

עקצוצים ותחושת נימול בידים וברגלים – נוירופתיה

במקרים אחדים מעידים חולים המטופלים בטקסול על תחושות עקצוץ, כאב או נימול בגפיים. תחושות אלו נובעות מהשפעת הטקסול על העצבים והתופעה מוכרת בשם נוירופתיה פריפרלית – peripheral neuropathy.

פגיעה זו יכולה להופיע לאחר מספר מחזורי טיפול, לכן חשוב שתיידעי את הרופא המטפל על התופעה. במקרים של תחושות חזקות יתכן ויהיה צורך להפחית את מינון התרופה או להפסיקה לחלוטין. ניתן להחליפה בתרופה מאותה משפחה, ביעילות דומה, ונמצאת בסל התרופות.

תופעת הלוואי הזו יכולה להיעלם לאחר מספר חודשים, אך חשוב לדעת שהיא עלולה להידרדר למצב של קושי בביצוע פעילויות יומיומיות גם זמן רב לאחר תום הטיפול.

כאבי פרקים ושרירים

כאבי שרירים או כאבי פרקים יכולים להופיע יומיים שלושה לאחר שקיבלת את הטיפול אשר יחלפו בדרך כלל לאחר מספר ימים. אם את סובלת מכאבים ניתן לקחת משככי כאבים להקלה.

עייפות

את עלולה לחוש עייפות כבדה לאחר הטיפול ותחושה זו יכולה להימשך כשבוע . הקפידי לנוח הרבה.

 

לראש הדף>>>

בחילה

בחילה קלה הינה תופעת לוואי רווחת . התחושה מופיעה מספר שעות לאחר הטיפול אך בדרך כלל נותנים תרופה למניעת הבחילה.

שלשולים

שלשולים קלים עלולים להופיע בעקבות הטיפול, בהם ניתן לטפל תרופתית בהתאם להוראות הרופא.

תגובה אלרגית

תגובה אלרגית לטקסול תופיע בדרך כלל תוך עשר הדקות הראשונות מתחילת הטיפול. לפני התחלת הטיפול נוהגים לתת תערובת של תרופות שמטרתן לצמצם את הסיכוי לתגובה אלרגית. במהלך הטיפול החולה נמצאת במעקב צמוד כך שניתן לטפל מיידית בכל תגובה העלולה להופיע.

עוצמת התגובות יכולה לנוע מבינונית לחמורה והן מתבטאות בהסמקה חזקה, גירויי עור, כאבי גב, קוצר נשימה, עילפון, חום וצמרמורות. במקרה של תגובה חריפה הטיפול בטקסול יופסק מיד ולא יחודש.

שינויים בקצב הלב ולחץ הדם

במקרים נדירים עלול הטקסול לגרום להאטת קצב הלב ולהשפיע על לחץ הדם, ולכן תימצאי במעקב צמוד במהלך הטיפול. במידה ותופעות אלו אכן קורות מטפלים בהן מיידית ובקלות ולא יהיה צורך בהפסקת הטיפול. תגובות אלו אינן דומות לתגובות האלרגיות המתוארות לעיל.

פצעים בפה

ייתכנו פצעים בפה בהם ניתן לטפל על ידי חומרי שטיפה שיומלצו על ידי הצוות המטפל.

השפעות על הכבד

לטקסול עלולה להיות השפעה זמנית על תפקוד הכבד ועם סיום הטיפול יחזור גם הכבד לתפקוד נורמלי. בדיקות הדם הסדירות המתבצעת במהלך הטיפול מיועדות גם למעקב אחרי תופעת לוואי זו.

כאבים במקום הזריקה

במקרים אחדים ייתכן שתחושי כאב במקום בו הוחדר המזרק או במקום אחר לאורך הוריד. במקרה כזה דווחי על כך לצוות המטפל. לאחר מספר שבועות תיתכן התקשות והתכהות כמספר סנטימטרים מעל למקום החדרת המזרק, אך זה יחלוף עם הזמן.

עליה במשקל וצבירת נוזלים
בעקבות הטיפול עלול הגוף לצבור נוזלים ולגרום להתנפחות הרגליים והקרסוליים. תיתכן גם עליה במשקל שתיעלם לאחר סיום הטיפול. התרופות הניתנות למניעת התגובה האלרגית פועלות גם להפחתת הסיכון שבהצטברות הנוזלים.

תגובות בעור

פריחה על העור עלולה להתפתח בכל מקום בגוף אך לרוב זה קורה על הידיים והרגליים. העור נהיה יבש, אדום ומתקלף. ניתן להקל על התופעה על ידי שימוש בקרם ידיים על בסיס גליצרין.

תגובות בציפורניים

לאחר מספר טיפולים בטקסול הציפורניים עלולות לשנות את צבען, אך תופעה זו חולפת לאחר מספר חדשים.

קבלת תמיכה

אם יש לך חששות לגבי הטיפול בטקסול את יכולה לשוחח על כך עם הצוות המטפל בך. גם שיחה עם מישהי שעברה את הטיפול בעבר יכולה לסייע, וזאת במסגרת קבוצת תמיכה או בקשר אישי.

עודכן לאחרונה באוגוסט 2013

 

 


הבהרה
אין לראות בתכנים המופיעים בעמוד זה משום המלצה ו/או חוות דעת רפואית על שימוש בתרופה.
לפני כל שימוש בתרופה, יש להתייעץ ברופא או גורם מקצועי אחר ולעיין בעלון הצרכן. יש לפעול רק על-פי ההנחיות.

 

 

 

Share

טקסול

דילוג לתוכן