ורזניו – אבמציקליב

ורזניו – אבמציקליב (Verzenio / Abemaciclib) היא תרופה "ביולוגית" המסייעת להאיט את התקדמות הסרטן באמצעות חסימת שני חלבונים בשם קינאזות תלויות-ציקלין מסוג CDK4 -CDK6 (תרופה ממשפחת מעכבי CDK 4/6). כאשר חלבונים אלו מצויים בפעילות יתר, הם מאפשרים לתאי הסרטן לגדול ולהתחלק בצורה מהירה. אבמציקליב, אשר "מכוונת מטרה" לחלבונים האלו, מונעת את התחלקות התאים הסרטניים בצורה לא מבוקרת. להרחבה על פעילות המנגנון – ראו באייברנס (תרופה נוספת ממשפחת מעכבי CDK 4/6).

סרטן שד גרורתי

בסוף פברואר 2018 אישר ה – FDA לשימוש את אבמציקליב יחד עם מעכבי ארומטז לנשים לאחר המנופאוזה עם סרטן שד גרורותי, חיובי להורמונים (+HR) ושלילי ל-HER2/ האישור ניתן על סמך המחקר הקליני Monarch3.

התרופה נכללת בסל הבריאות החל מ-2019. לפרטים "כל הבריאות" – משרד הבריאות.

סרטן שד מוקדם

בספטמבר 2020 התפרסמו תוצאות הביניים של  מחקר MonarchE שבדק הוספה של אבמציקליב לטיפול ההורמונלי הסטנדרטי (כטיפול אדג'וונטי) בנשים שחלו בסרטן שד מוקדם, רגיש להורמונים שהן בסיכון גבוה לחזרת המחלה. המחקר הראה על הפחתה של 25% בסיכון לחזרת המחלה במהלך השנתיים הראשונות.
באוקטובר 2021 אישר ה- FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקאי) על בסיס מחקר MonarchE. את אבמציקליב כטיפול אדג'וונטי בתוספת לטמוקסיפן או מעכבי ארומטז לנשים עם סרטן שד הורמונלי שהן בסיכון גבוה לחזרת המחלה ומדד KI-67 של 20% ומעלה.
במרץ 2023 עדכן ה-FDA את ההתוויות והסיר את הדרישה לגבי מדד KI-67.

עדכון: מרץ 2023

Share

ורזניו – אבמציקליב

דילוג לתוכן