היריון לאחר סרטן שד אינו מגביר את הסיכון להישנות המחלה

מחקר חדש שהוצג בכנס של החברה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית (ASCO) ביוני 2017 הראה כי נשים שנכנסו להיריון לאחר שחלו בסרטן שד, שהתגלה בשלב מוקדם, לא היו בסיכון גבוה יותר להישנות המחלה.

המחקר נערך על 1,207 נשים שהתגלה אצלן סרטן בשלב מוקדם, שגילן מתחת ל- 50, אשר לא היו גרורתיות עד לשנת 2008.
57% מכלל הנשים במחקר היו עם גידול חיובי לאסטרוגן; ל – 40% היו מאפיינים פרוגנוסטיים בעייתיים כמו גידול גדול והתפשטות הסרטן לבלוטות הלימפה.

333 מבין 1,207 הנשים נכנסו להיריון (לאחר המחלה), תקופת המעקב החציונית עמדה על כ – 10 שנים.

ממצאי המחקר הראו שלא היה הבדל בשרידות ללא מחלה בין קבוצת הנשים שנכנסה להיריון לקבוצה שלא נכנסה להיריון.

המחקר בדק באופן ספציפי גם את קבוצת הנשים שלהן היה גידול חיובי לאסטרוגן (ER+) בשל החששות הקיימים בקרב רופאים וחולות שרמת ההורמונים בהיריון תגרום לתאי סרטן, שאולי נשארו בגוף לאחר הטיפולים, להתפתח מחדש, והחשש כי הפסקת לקיחת התרופה טמוקסיפן, באופן זמני, בשל ההריון תוביל לחזרת המחלה. במחקר נמצא כי גם עבור קבוצת הנשים שהגידול שלהן היה חיובי לאסטרוגן (ER+)  ונכנסו להיריון לא היה הבדל בשיעורי השרידות לעומת הקבוצה שלא נכנסה להיריון והיתה בעלת אותם מאפייני גידול. בנוסף, במידה והתרחשה הפלה, לא היתה לה השפעה על שיעורי הסיכון.

לגבי קבוצת הנשים שמאפיין הגידול שלהן היה ER שלילי (ER-) ונכנסו להיריון נמצא כי יש להן 42% פחות סיכון לתמותה מאלו שלא נכנסו להריון. החוקרים העלו את ההשערה כי ההיריון הוא גורם מגן לנשים שמאפייני הגידול שלהן הם ER שלילי.

מגבלות המחקר: המחקר כלל מידע מועט לגבי השפעות של IVF על נשים שורדות סרטן שד; מגבלה נוספת – מצב ה – HER2 לא היה ידוע  בכ-80% מהמקרים.

עדכון: יוני 2017

Share

היריון לאחר סרטן שד אינו מגביר את הסיכון להישנות המחלה

דילוג לתוכן