דוקסיל

דוקסורוביצין ליפוזומלי   Doxil, Doxorubicin HCI Liposome Injection

דוקסיל היא תרופה כימותרפית, הניתנת לטיפול בסרטן השד בצירופים שונים עם תרופות כימותרפיות אחרות. בדוקסיל החומר הפעיל (דוקסורוביצין – אותו החומר שמכיל האדריאמיצין) נתון בתוך בועה שומנית זעירה (ליפוזום), המאפשרת לו להישאר זמן ארוך יותר בגוף. בזכות מבנה זה החומר אינו מתעכל מהר על ידי הכבד, והמערכת החיסונית של הגוף אינה תוקפת אותו. כמו כן, הבועות השומניות אינן יכולות לצאת מכלי הדם התקינים שבגוף אך הן יוצאות אל מחוץ לכלי הדם הלא-תקינים שבגידול ומגיעות לרקמה הסרטנית. כך, כמות גדולה יותר של החומר הפעיל יכולה להגיע אל התאים הסרטניים מבלי לפגוע ברקמות הבריאות.

למי ניתנת התרופה

דוקסיל מיועדת לטיפול בסרטן השחלה שהתקדם או חזר למרות טיפול כימותרפי מבוסס טקסול ופלטינום ולטיפול בסרטן שד גרורתי. במחקרים קליניים נמצא כי דוקסיל בשילוב עם תרופות שונות הראתה יעילות דומה לדוקסורוביצין, עם פחות פגיעה בלב, תופעת לוואי הידועה בטיפול בדוקסורוביצין. לכן, דוקסיל מתאימה במיוחד לחולות הנמצאות בסיכון גבוה למחלת לב או לחולות שטופלו בעבר בקרינה באזור בית החזה או בדוקסורוביצין, וכן נשים בגיל מבוגר.

בזכות הרעילות הנמוכה ניתן להשתמש בה כל עוד היא יעילה (באדריאמיצין השימוש מוגבל בגלל הרעילות). כך ניתן לתת דוקסיל גם לאישה שנחשפה בעבר לאדריאמיצין, למשל כטיפול מונע כשהמחלה היתה בשלב מקומי.

התרופה בישראל

דוקסיל רשומה במשרד הבריאות בישראל וכן כלולה בסל הבריאות החל מ-2011 לחולות סרטן שד גרורתי הנמצאות בסיכון לבבי.

כיצד ניתנת התרופה

דוקסיל ניתנת כעירוי תת-עורי אחת לחודש בתהליך שנמשך כשעה, הטיפול הראשון עשוי לארוך מעט יותר.

לאילו תופעות לוואי יש לצפות

כאמור, תופעות הלוואי של דוקסיל קלות יחסית לאלו של דוקסורוביצין. בין תופעות הלוואי המוכרות:

פגיעה בעור ובריריות – התופעות על פני העור מתבטאות בכפות ידיים ורגליים HFS, כגון: עקצוץ, צריבה, אודם, התנפחות, פריחה ועוד. כדי להמנע ככל האפשר מהתופעות בעור, מומלץ לנקוט בצעדים הבאים יום לפני הטיפול ו-3-5 ימים אחריו: לבשי בגדים רפויים ונעליים נוחות, המנעי מקירבה למקור חום, הגני על העור מפני השמש בתכשיר עם מקדם הגנה, המנעי ממגע במים חמים ובהפעלת לחץ על העור. בזמן העירוי מומלץ להניח שקיות קרח על הקרסוליים ושורש כף היד.

פצעים בפה – כדי להימנע מהם ניתן לנקוט במספר אמצעי נגד: יום לפני הטיפול ו-3-5 ימים אחריו מומלץ לשמור על היגיינה של הפה ולשטוף את הפה במים קרים, לשתות משקאות קרים ולמצוץ קרחונים, וכן להימנע ממזונות ומשקאות מתובלים, חריפים, חומציים וכד'.

ספירת דם נמוכה – תופעה זו היא זמנית.

בחילות והקאות קלות – בחילות והקאות קלות בהשוואה לדוקסורוביצין.

נשירת שיער – פחות נשירת שיער בהשוואה לדוקסורוביצין.

השפעות על פעילות הלב – כאמור, ההשלכות פחותות יחסית לדוקסורוביצין. באות לידי ביטוי באי סדירות קצב הלב, קוצר נשימה, עייפות, ועוד. על הרופא המטפל להקפיד על המינון המדויק המתאים לחולה. מחקר שנערך בארה"ב מצא כי השילוב בין הרספטין לדוקסיל יחסית בטוח מבחינת בריאות הלב.

למידע נוסף על דוקסיל: 

מאגר התרופות של משרד הבריאות (עברית)

אתר דוקסיל (אנגלית)

למידע מפורט על תופעות לוואי ועצות להתמודדות

 

עודכן לאחרונה במאי 2013

 


הבהרה
אין לראות בתכנים המופיעים בעמוד זה משום המלצה ו/או חוות דעת רפואית על שימוש בתרופה.
לפני כל שימוש בתרופה, יש להתייעץ ברופא או גורם מקצועי אחר ולעיין בעלון הצרכן. יש לפעול רק על-פי ההנחיות.

 

Share

דוקסיל

דילוג לתוכן