אפיניטור

Afinitor, Everolimus

אפיניטור הינה תרופה ממוקדת מטרה (Targeted therapy), המיועדת לטיפול בשילוב ארומזין בסרטן שד גרורתי בקרב נשים לאחר גיל המעבר, עם קולטנים חיוביים להורמון אסטרוגן ו/או פרוגסטרון (HR+) ושליליים ל-HER2. מדובר בנשים אצלן המחלה התקדמה לאחר טיפול בפמרה או ארימידקס, כלומר פיתחו עמידות לטיפול ההורמונאלי המקובל (ארומזין, פמרה וארימידקס הן תרופות הורמונאליות מקבוצת מעכבי הארומטאז).

מתן אפיניטור מחזיר את הרגישות לטיפול ההורמונאלי ועוצר את התקדמות המחלה, משפר את איכות החיים ומאריך את משך הזמן בו החולות ממשיכות להגיב לטיפול ההורמונאלי.

מתן קודם של כמותרפיה או מספר טיפולים הורמונאליים אינו מונע מתן אפיניטור.

אפיניטור בשילוב ארומזין יכול להינתן גם אם הטיפול ההורמונאלי שניתן לא היה הקו האחרון.

 כיצד פועלת התרופה

התרופה משתייכת לקבוצת מעכבי ה-mammalian target of rapamycin –  mTOR, המעכבת את המסלול המאפשר את שגשוג התא הסרטני, מעכבת את צמיחת תאי הסרטן ובניית כלי הדם סביבו ומונעת את התפשטותו. התרופה נמצאת בשימוש גם בטיפול בסרטן כליה מתקדם, ובגידולים נוירואנדוקריניים של הלבלב.

אפיניטור אושרה לטיפול ביוני 2012 על ידי רשויות המזון והתרופות בארה"ב (FDA) וכן באירופה. לאישור התרופה קדם מחקר קליני נרחב (BOLERO 2) שכלל למעלה מ-700 חולות. מהתוצאות עלה שהטיפול המשולב (אפיניטור וארומזין) סייע בהארכת ההישרדות של החולות בלי שהמחלה התקדמה והתפשטה.

הטיפול הראה שיפור של 4.6 חודשים בזמן החציוני עד להתקדמות המחלה (PFS), בהשוואה לחולות שקיבלו ארומזין בלבד.

התרופה בישראל

אפיניטור כלולה בסל התרופות לטיפול בסרטן שד מתקדם לאחר טיפול אנדוקריני קודם עם מעכבי ארומטאז לא סטרואידליים, הטיפול יינתן במשולב עם ארומזין.

בהרחבת מסגרת ההכללה בסל בראשית 2014 הוסרה המגבלה של התקדמות מחלה לאחר טיפול של שישה חודשים לפחות; מתן גם לחולות שקיבלו טיפול בכימותרפיה למחלתן המתקדמת או הגרורתית עבור משבר ויסרלי סימפטומטי.

כיצד ניתנת התרופה

התרופה ניתנת בכדור במינון של 10 מ"ג פעם ביום

מהן תופעות הלוואי של התרופה

תופעות הלוואי העיקריות שבאו לידי ביטוי בטיפול בתרופה היו פצעים בפה, זיהומים, דלקת ריאות לא זיהומית, עליה בסוכר, פריחה, עייפות, שלשולים, ירידה בתיאבון, ואנמיה.

מקורות

למחקר ב-NEJM

הודעת ה-FDA מ-20.7.2012

הרחבת סל התרופות 2014

הרחבת סל התרופות בישראל, 2013

אתר התרופה

עודכן בפברואר 2014   

 


הבהרה
אין לראות בתכנים המופיעים בעמוד זה משום המלצה ו/או חוות דעת רפואית על שימוש בתרופה.
לפני כל שימוש בתרופה, יש להתייעץ ברופא או גורם מקצועי אחר ולעיין בעלון הצרכן. יש לפעול רק על-פי ההנחיות.

 

Share

אפיניטור

דילוג לתוכן