אלפליסיב / פיקרי

התרופה אלפליסיב (Alpelisib/ Piqray) היא תרופה מכוונת מטרה, מקבוצת מעכבי PIK3. התרופה פועלת לחסום את שגשוג וגדילת התא הסרטני כאשר קיימת מוטציה אלפא בחלבון PIK3CA) PI3). פעילות התרופה מובילה לתמותה של התא הסרטני.

התרופה מיועדת לטיפול בנשים לאחר המנופאוזה החולות בסרטן שד גרורתי רגיש להורמונים ושלילי ל- HER2, אשר הגידול שלהן מבטא את המוטציה PIK3CA. התרופה ניתנת בשילוב  עם התרופה פסלודקס

תופעות הלוואי השכיחות: שלשולים, פריחה, בחילות, עייפות, ירידה בתאי הדם הלבנים, כיבים בפה, הקאות, נשירת שיער וירידה בתיאבון.
תופעות לוואי חמורות: פריחה חריפה, היפרגליקמיה, דלקת ריאות, שלשול חריף.

במאי 2019 אושרה התרופה אושרה ע"י ה-FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקאי) לנשים שמחלתן התקדמה על אף טיפול הורמונלי קודם במחלתן הגרורתית, על סמך מחקר SOLAR-1

בכנס ASCO 2020 התפרסמו תוצאות מחקר BYLiveve  (מחקר פאזה II) לפיהן התרופה מסייעת גם במצבים בהן נשים קיבלו קודם לכן תרופה ממשפחת  מעכבי CDK4/6 (למשפחת תרופות אלו שייכות פאלבוציקליב/אייברנס, ריבוציקליב/קיסקלי ואבמציקליב/ורזנו) – הרחבה על המחקר (באנגלית)

בישראל

אלפליסיב הוכנסה לסל הבריאות בשנת 2021 לטיפול בנשים לאחר המנופאוזה, החולות בסרטן שד גרורתי, חיובי להורמונים, HER2 שלילי, ועם מוטציה מסוג PIK3CA ,שמחלתן התקדמה לאחר טיפול אנדוקריני והן עם גרורות בכבד או בריאה. התרופה תינתן בשילוב עם פולווסטרנט (פסלודקס/ Fulvestrant)

מקורות:

אתר BreastCancer

הודעת ה-FDA

אתר ASCO Post

 


הבהרה
אין לראות בתכנים המופיעים בעמוד זה משום המלצה ו/או חוות דעת רפואית על שימוש בתרופה.
לפני כל שימוש בתרופה, יש להתייעץ ברופא או גורם מקצועי אחר ולעיין בעלון הצרכן. יש לפעול רק על-פי ההנחיות.

 

Share

אלפליסיב / פיקרי

דילוג לתוכן